orkisz wbrew pozorom nie może być stosowany przez chorych na celiakię

Dlaczego orkisz powinien zastąpić pszenicę w Twojej diecie?

Orkisz to żywy dowód na to, iż w wielu wypadkach dawne uprawy mogą z powodzeniem wrócić do łask i na nasze stoły. Produkty z orkiszu to idealne rozwiązanie, jeśli szukamy źródeł witamin czy błonnika i chcemy zrezygnować z wyrobów pszennych. Czytaj więcej.

Historia orkiszu sięga 5 tysięcy lat przed naszą erą. Orkisz to jedna z odmian pszenicy, która zresztą została przez nią wyparta. Stało się tak z powodu niższych kosztów i łatwości w uprawie. Na salony Triticum spelta wróciła stosunkowo niedawna, a to z powodu mody na ekologiczne odżywianie. Chociaż moda nie zawsze jest podyktowana racjonalnymi powodami, to tym razem możemy iść w jej ślady bez obaw. W końcu orkisz jest zbożem pozbawionym modyfikacji, którym była poddawana zwyczajna pszenica. Obecnie nie trzeba stosować do jego uprawy pestycydów, a sama roślina nie ma wygórowanych wymagań, daje jednak niższe plony niż pszenica.

Właściwości i skład

W wielu aspektach orkisz różni się od zwykłej pszenicy obecnością, m.in. minerałów, błonnika czy witamin. Przede wszystkim zawiera więcej białka i mniej cukru. Poza tym, znajdziemy w orkiszu dużo manganu oraz magnezu. Z witamin najwięcej orkisz zawiera niacyny, ale również ryboflawiny i tiaminy. Nie brakuje w jego składzie ważnych dla człowieka aminokwasów. Podobnie w porównaniu do pszenicy wyglądają poziomy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czy mikro- i makroelementów takich jak fosfor, sód, żelazo, potas czy wapń. Co ważne, orkisz zawiera nawet więcej glutenu. Dlaczego więc uznaje się go czasami za bezpieczny dla chorych na celiakię?

Orkisz a glutem

Prawdopodobnie nieporozumienie to wynika z faktu, iż gluten zawarty w orkiszu jest zdecydowanie łatwiej przyswajalny przez nasze organizmy niż ten pochodzenia pszenicznego. Osoby mające problem z glutenem, ale nie chore na celiakię, mogą spożywać orkisz i nie odczuwać niepożądanych reakcji ze strony układu pokarmowego. Tymczasem chorzy orkiszu jeść nie powinni, a jeśli to czynią, to świadomi ryzyka. 

Nie można jednak odmawiać orkiszowi jego właściwości prozdrowotnych. Wspomniany wyżej błonnik pozwala na regulację i przyspieszenie trawienia. Orkisz mogą włączyć do diety również diabetycy. Pierwiastki oraz witaminy mają natomiast bardzo korzystny wpływ na układ krwionośny. Minimalizują występowanie chorób serca oraz obniżają ciśnienie tętnicze. O wielu prozdrowotnych aspektach wiedziano już w średniowieczu, choćby za sprawą św. Hildegardy z Binden.

Przetwory z orkiszu – co warto wiedzieć?

Podobnie jak z pszenicy, tak i z orkiszu produkuje się szereg przetworów. Najbardziej znana jest kasza orkiszowa, doskonały i smaczny dodatek do dań czy płatki orkiszowe, które z powodzeniem możemy dodać do śniadania. Z orkiszu tworzy się także mąkę, która choć droższa, to jest warta swojej ceny. Możemy z niej wykonać niemal te same produkty, co z mąki pszennej, czyli bułki czy chleb. To idealna rozwiązanie dla fanów pizzy czy naleśników. Ciasta zrobione z mąki orkiszowe będą zdrowsze, a dzięki wspomnianemu lepiej trawionemu glutenowi nie będą wywoływać problemów żołądkowych. Co ciekawe, zboże orkiszowe może być także użyte jako słód w produkcji piwa, które są dostępne w naszym kraju. Pamiętajmy także, że istnieje kawa orkiszowa, która może być rozwiązaniem dla osób, które odczuwają dolegliwości żołądkowe po wypiciu zwykłej kawy. Dla osób z nietolerancją laktozy poleca się także mleko orkiszowe. Co ciekawe, łuski orkiszowe wykorzystuje się jako wypełnienie specjalnych poduszek i wałków ortopedycznych. Służą one osobom rehabilitowanym, z problemami kręgosłupa i zaburzeniami snu.

Warto przeczytać

Karambola, czyli gwiazda wśród owoców

Karambola to owoc, który wygląda jak gwiazda, a do tego ma interesujący smak oraz wiele właściwości prozdrowotnych. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do tekstu. Karambola –…

Co to jest luteina i dlaczego jest ważna dla naszych oczu?

Luteina to częstokroć mylony z hormonem kobiecym żółty barwnik, którego obecność ma ogromne znaczenie dla ostrości naszego wzroku. Dowiedz się więcej, jeśli chcesz się dowiedzieć,…

Trapią cię bolesne miesiączki? To może być endometrioza

Endometrioza  może powodować silne bóle miesiączkowe i problemy z zajściem w ciążę. Dowiedz się więcej na temat choroby, która przez lata może nie dawać objawów.…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675