jak przejść na fleksitarianizm?

Fleksitarianizm – gdy chcesz jeść zdrowo, ale uwielbiasz mięso

Co to jest fleksitarianizm i dlaczego powinnaś stosować ten rodzaj diety w zasadzie od zaraz? Sprawdzamy, co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą!

Fleksitarianizm, czyli co?

Określenie to, podobnie jak większość spraw związanych z dietetyką, pochodzi z języka angielskiego. Tam też flexible oznacza elastyczny, taki, który się dopasowuje. Fleksitarianizm nie jest więc ścisłą dietą w żadnym tego słowa znaczeniu. Nie narzuca konkretnych limitów kalorii, ale jedynie ogranicza niektóre produkty. Fleksitarianie to osoby, które zdają sobie sprawę ze szkodliwości nadmiernego spożycia mięsa i ograniczają jego spożycie na rzecz warzyw, owoców i innych produktów roślinnych. To tyle i aż tyle. Trudno tu mówić o konkretnych zasadach czy wytycznych, ile faktycznie mięsa można w ramach fleksitarianizmu spożywać. Mówi się o 2 porcjach drobiu lub ryb tygodniowo, nie więcej. W gruncie rzeczy jest to punkt wyjścia do zmian w naszym menu, które przeprowadzamy krok po kroku. Będzie to na pewno dieta, który do gustu przypadnie wielbicielom mięsa chcącym jeść zdrowiej.

Dlaczego warto przejść na fleksitarianizm?

Każda dieta, która zwraca uwagę na to, co jemy i jakiej jakości są to produkty, jest warta naszej uwagi. Nawet jeśli nie zawsze działasz zgodnie z jej zaleceniami, to większa świadomość konsumencka przyda Ci się w każdej sytuacji. Powodów do stosowania fleksitarianizmu jest jednak zdecydowanie więcej!

Rezygnacja z mięsa, zwłaszcza czerwonego, pozwala dłużej zachować zdrowie. Badania pokazują, iż nadmierne spożycie tłuszczów zwierzęcych właśnie z czerwonego mięsa przyczynia się do chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia. Mięso, często smażone lub pieczone z dodatkami tłuszczów, powoduje wzrost cholesterolu LDL i w konsekwencji miażdżycę. Ta może prowadzić do zawału serca.

Włączenie do swojej diety większej ilości warzyw i owoców, kasz i innych produktów roślinnych sprawia, iż Twoje posiłki są pełne witamin, minerałów i antyoksydantów. Oczywiście pamiętaj przy tym, aby nie przesadzać z porcjami i zachować odpowiedni czas pomiędzy kolejnymi posiłkami.

To tylko faza przejściowa

Innym powodem przejścia na dietę ograniczającą mięso jest chęć przejścia na wegetarianizm lub weganizm. To świetna opcja, jeśli marzysz o wegetarianizmie, ale obawiasz się nagłej zmiany domowego menu. Dzięki elastycznej opcji możesz powoli eliminować produkty odzwierzęce, a gdy zauważysz, że to jednak nie dla Ciebie, zawsze możesz wrócić do fleksitarianizmu. Dla wielu osób sprawa rezygnacji z mięsa to kwestia ochrony środowiska. Niektóre badania wykazują, iż produkcja mięsa odpowiada za niemal 15% uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych. Oznacza to, iż nasze spożycie bezpośrednio przekłada się na globalne ocieplenie. Nie bez znaczenia jest też tutaj cierpienie zwierząt, które wielu z nas nie odpowiada.

Czy fleksitarianizm jest zdrowy?

Dietetycy zapytani o ten sposób odżywiania zazwyczaj nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jest tak ponieważ każda dieta powinna być dostosowana do konkretnej osoby, jej potrzeb i ograniczeń wynikających z chorób. Zasady fleksitarianizmu wyglądają jednak na bezpieczne i dość łatwe w zastosowaniu. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać swój tryb życia do wyboru tofu nad mięsem. Włącz do niego aktywność fizyczną i wyeliminuj niezdrowe przekąski, aby dieta elastyczna pomogła Ci zrzucić wagę czy utrzymać sylwetkę.

Warto przeczytać

Dieta dr Dąbrowskiej – skuteczność i przeciwwskazania

Dieta dr Dąbrowskiej robi furorę wśród osób chcących odtruć organizm i zrzucić zbędne kilogramy. Jaka jest skuteczność tej diety? Czy każdy może ją stosować? Dowiedz…

Toksoplazmoza w ciąży – dlaczego warto się badać?

Toksoplazmoza w ciąży to choroba, która może negatywnie wpływać na zdrowie Twojego dziecka. Sprawdź, jak ją wykryć oraz jak przeciwdziałać zakażeniu w czasie ciąży. Co…

Owoc kaki – słodkie źródło witamin i manganu

Zastanawiasz się, jak jeść owoc kaki? A może zobaczyłaś w sklepie ten egzotyczny owoc i chcesz wiedzieć więcej na temat nad jego właściwości? Jeśli tak,…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675