W życiu każdej z nas narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów. Przeczytaj tekst, poznaj objawy porodu i dowiedz się, po czym będziesz mogła rozpoznać nadejście tej wyjątkowej chwili.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Objawy porodu – nie daj się zaskoczyć

Poczęcie dziecka to zjawisko, którego nie sposób zapomnieć. Dziewięć miesięcy przygotowań, miliony myśli, tysiące obaw, setki przypuszczeń, dziesiątki badań kontrolnych – wszystko to zmierza do punktu kulminacyjnego na sali porodowej, kiedy to emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i wszystkimi wyobrażeniami, które na ten temat miałaś. Jak rozpoznać, czy to już? Jak odróżnić fałszywy alarm od prawdziwego początku porodu? Czego mogą spodziewać się kobiety, dla których będzie to pierwsze dziecko?

Każdy poród, podobnie jak organizm każdej z nas, jest inny. Trudno jednoznacznie określić, jakie objawy będziesz odczuwała bezpośrednio przed narodzinami. Istnieje jednak szereg czynników, w których można rozpoznać pierwsze objawy porodu. W dzisiejszym tekście opisujemy symptomy, na które powinna zwrócić szczególną uwagę przyszła mama zbliżająca się do planowanego terminu rozwiązania.

Odpadnięcie czopu śluzowego

Podczas ciąży na wysokości ujścia szyjki macicy tworzy się gęsta warstwa śluzu chroniącego przed zanieczyszczeniami, wirusami i bakteriami. Przed porodem, w rezultacie rozwarcia macicy, czop odchodzi i zostaje wydalony na zewnątrz, co można czytać jako jeden z pierwszych zwiastunów porodu.

Poród - przygotuj się na narodziny Twojego dziecka!

Poród - przygotuj się na narodziny Twojego dziecka!

Dla mam i kobiet w ciąży
Na czas ciąży i połogu
Dla zdrowia mamy

Odejście wód płodowych

Obowiązkową pozycją w repertuarze symptomów rozwiązania jest pęknięcie pęcherza płodowego. Zazwyczaj następuje ono na jednym z ostatnich etapów zaawansowania porodu, ale zdarzają się też przypadki, że może ono wystąpić na kilka/kilkanaście godzin przed jego rozpoczęciem. W wyniku pęknięcia błony następuje wydobywanie się z pochwy płynu owodniowego. Jeśli masz do czynienia z odejściem wód płodowych (co może być mylone z popuszczaniem moczu), to jest to niechybny znak ku temu, by udać się do szpitala.

Biegunka

Jednym z ostatnich zwiastunów porodu może być także biegunka. Jej wywołanie następuje w efekcie działania prostaglandyn, które są wydzielane w pierwszym etapie porodu. W niektórych przypadkach biegunce mogą także towarzyszyć wymioty i nudności.

Obniżenie się brzucha

W ostatnich tygodniach przed porodem dziecko przygotowuje się do opuszczenia łona matki. Objawia się to m.in. tym, że jego główka przesuwa się w stronę dna macicy. Powoduje to zazwyczaj uciskanie pęcherza ciężarnej i wizualny efekt obniżania się brzucha. Zjawisko występuje często, choć – szczególnie przy kolejnych porodach – nie jest zasadą.

objawy porodu mama

Skurcze

Kluczowym objawem porodu są oczywiście skurcze. Szkopuł polega jednak na tym, że już na kilka tygodni przed rozwiązaniem przyszła mama odczuwa skurcze przedpowiadamiające. Jak odróżnić je od tych właściwych, zwiastujących konieczność udania się na porodówkę? Skurcze porodowe występują w regularnych odstępach czasu, a ich częstotliwość i intensywność wzrasta. Ich pojawieniu się wtóruje krwawy śluz z pochwy oraz ból w podbrzuszu promieniujący na plecy i brzuch. Skurcze porodowe, w przeciwieństwie do przedpowiadamiających, nie ustępują w przypadku zmiany pozycji ciała, odpoczynku lub ciepłej kąpieli.

Wahania apetytu i energii

Na ostatniej prostej przed rozwiązaniem mogą pojawić się amplitudy apetytu. Niektóre kobiety nie są w stanie nic przełknąć przed porodem, podczas gdy inne mogą deklarować wzmożone łaknienie.

Podobnie rzecz ma się z odczuwalnym poziomem energii. Jedne kobiety stwierdzają, że na kilkadziesiąt godzin przed porodem czują się jak kipiące mocą wulkany, inne z kolei mówią o zaniepokojeniu, wyczerpaniu i spadku sił witalnych. Pierwsze wrażenie może oznaczać fakt, że organizm skumulował już energię na poród. Drugi stan zwiastuje rozemocjonowanie i konieczność odpoczynku przed zbliżającym się wielkimi krokami ważnym dniem.

Pierwszy raz? Zachowaj spokój!

Zdenerwowanie jest nieodłącznym elementem porodu. Utrzymanie emocji przed jedną z najważniejszych chwil w życiu bywa trudne. Zamartwianie się i mnożenie pesymistycznych scenariuszy nie jest jednak w żaden sposób pomocne. Jedną z najczęstszych obaw przed porodowym debiutem jest wizja, w której nie zdążysz dojechać na salę porodową i będziesz musiała rodzić w warunkach domowych. W praktyce to rzadkie zjawisko, a pierwszy poród trwa ok. 8-10 godzin – jest więc sporo czasu, by zameldować się na porodówce. Jednym z najważniejszych elementów przygotowań przedporodowych jest właśnie gotowość mentalna. Twój spokój będzie Wam wtedy bardzo potrzebny.