Jak rozmawiać z dzieckiem o antykoncepcji?

Jak rozmawiać z dzieckiem o antykoncepcji?

Wyjazdy wakacyjne to dla nastolatków poligon seksualnych eksperymentów. Nie jesteś w stanie uchronić swojego dziecka przed stosunkiem. Możesz natomiast wtajemniczyć je w sztukę antykoncepcji i wierzyć, że we właściwym momencie będzie potrafiło z tej wiedzy skorzystać. Jak mądrze rozmawiać z nastolatkami o antykoncepcji?

Antykoncepcja młodego pokolenia – dużo zależy od rodziców

Pomimo rosnącej popularności programów profilaktycznych, powszechności zajęć z wychowania do życia w rodzinie i ogólnej dostępności do różnej jakości treści tego typu w internecie, to na rodzicach – wciąż i niezmiennie – spoczywa obowiązek wprowadzenia swoich dzieci w ten trudny temat. Trudny, bo rozmowy o seksie i sposobach zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową większość z nas napawają wstydem. To obszary, w których często nie czujemy się komfortowo, tym bardziej w rozmowach z młodym człowiekiem. Stężenie skrępowania wzrasta gdy uświadomimy sobie, że inicjatywa pogadanki o antykoncepcji może być potraktowana przez nastolatka jako przyzwolenie rodzica na seksualną aktywność. Warto jednak przezwyciężyć swój wstyd i nie unikać tego tematu. Dlaczego? Z całą pewnością doświadczenie dorosłego jest więcej warte niż szczątkowe informacje od rówieśników, których źródłem jest głównie internet.

Nie tylko wiedza

Rzetelność przekazywanych informacji to jednak nie jedyny atut sytuacji, w której to rodzice rozmawiają z dzieckiem o „tych sprawach”. Drugim, nie mniej ważnym, jest poczucie wsparcia młodego człowieka w swoich opiekunach i zaufanie, które się pomiędzy nimi nawiązuje. Sfera seksualna to ważny i skomplikowany wątek dla dorastającego człowieka. To jeden z wielu czynników wpływających z złożoność okresu dojrzewania, które budzą obawy praktycznie wszystkich – niezależnie od deklaracji – nastolatków. Ważne jest, by młodzież miała świadomość oparcia w swoich rodzicach także przez tego typu rozmowy.

Kiedy warto rozmawiać?

Obserwuj uważnie rozwój swoich pociech. Od pewnego momentu ich ciało, zachowania i zainteresowania zaczynają się zmieniać. To może być dobry moment, by wzmóc uwagę i nie tracić kontaktu ze swoimi dziećmi. Każde dziecko rozwija się inaczej i nie istnieje jeden wyznacznik, kiedy warto porozmawiać ze swoją pociechą o antykoncepcji. Wskazówkami mogą być np. nakładanie makijażu przez dziewczyny, pierwsze polucje u chłopaków, spędzanie czasu z rówieśnikami płci przeciwnej, czytanie prasy czy przeglądnie stron, w których porusza się wątki związane z seksem. Wykorzystując te ostatnie możesz spróbować zagadnąć dziecko o tematy intymne i sprawdzić jego reakcję. Na jej podstawie będzie Ci łatwiej ocenić jego zapotrzebowanie na rozmowę w tym temacie. Kiedy już stwierdzisz, że najwyższy czas, by o tym pogadać, warto, by odbyło się to w spokojnej atmosferze, by obie strony miały czas na dłuższą pogawędkę. Z pewnością nie należy tego robić „po łebkach”, czy odkładać rozmowy na ostatnią chwilę, np. odwożąc dziecko na zbiórkę na wyjazd na kolonie. By ta rozmowa był skuteczna, potrzeba interakcji i przestrzeni do wspólnego spotkania.

Jak rozmawiać z dzieckiem o antykoncepcji?

Trudno spisać scenariusz takiej dyskusji, nie sposób bowiem przewidzieć reakcję nastolatka. Mimo to warto zaplanować sobie tematy do poruszenia w takiej rozmowie. Praktyka pokaże, czy uda się omówić wszystkie. Rozmowę należy zakończyć zaproszeniem do dalszych pytań i deklaracji kontynuowania tematu w zależności od potrzeb. Specjaliści radzą, by taka rozmowa była prowadzona zgodnie z czterema zasadami:
– mów prostym językiem, w zrozumiały dla młodego człowieka sposób;
– mów, jak jest naprawdę, a nie tak, jak chciałabyś by było, nie lukruj, nie oszukuj, bo stracisz zaufanie dziecka;
– mów po prostunie traktuj seksu jako tabu, który potrzebuje wyjątkowej otoczki, jeśli czujesz się na siłach, poruszaj go przy różnych okazjach;
– mów, wtedy, kiedy jeszcze jest na to czas. Nie prześpij momentu, w którym Twoja wiedza i wsparcie mogą faktycznie być potrzebne córce lub synowi.

Warto przeczytać

Lekkostrawna dieta na święta? To możliwe!

Czym jest lekkostrawna dieta na święta? Czy musimy rezygnować ze wszystkich wspaniałych dań, aby utrzymać wagę i czuć się dobrze w czasie Bożego Narodzenia? Wiadomo,…

Prezent świąteczny z apteki – co warto kupić?

Jak co roku, każdy z nas stoi przed poważnym dylematem: co kupić naszym najbliższym na nadchodzące wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia? Niektórzy uwielbiają robić prezenty…

Dlaczego warto włączyć jarmuż do diety?

Jarmuż to jedna z mniej znanych w naszym kraju roślin z rodziny kapustowatych. Podobnie jak np. mniszka lekarskiego, to na zachodzie jarmuż częściej spotkamy go…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675