korzeń maca jest stosowany od tysięcy lat

Na co pomaga korzeń maca?

Południowoamerykańska medycyna ludowa skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest korzeń maca – co to za roślina i na jakie dolegliwości jest polecana? Zapraszamy do lektury.

Co to jest korzeń maca?

Z rośliną zwaną Lepidium meyenii europejczycy zetknęli się pierwszy raz pod koniec XVI wieku. Maca rosła wówczas w peruwiańskich górach i tam też była wykorzystywana jako ogólny środek na wzmocnienie. Z wyglądu maca przypomina pietruszkę – jest nieco bardziej żółtawa (chociaż może przybierać inne kolory) i jej nać, zwana trawą pieprzową, jest bujniejsza. Co ciekawe, jest to niezwykle wytrzymała roślina – rośnie głównie powyżej 3500 m npm i jest w stanie wytrzymać spadki temperatur poniżej -10 stopni Celsjusza. Obecnie korzeń maca proszkuje się i w tej postaci sprzedaje lub dodaje do różnych preparatów.

Korzeń maca na potencję

Inkascy szamani polecali korzeń m.in. na potencję i tak też dziś stosuje się wyciąg z tej rośliny. Przypuszcza się, iż to zawartość aminokwasu argininy w Lepidium meyenii poprawia potencję u mężczyzn. Arginina nie wpływa na poziom hormonów, ale poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Pozwala to na sprawniejsze osiągnięcie erekcji. Wspominany aminokwas wpływa również korzystnie na jakość i ilość produkowanego nasienia. Nieprzypadkowo więc zarówno arginina, jak i wyciąg z korzenia maca są często składnikami środków na potencję. Substancje te pomagają leczyć problemy z płodnością, a sam korzeń do tego polepsza kondycję całego organizmu. Maca wykazuje także łagodne pozytywne działanie na wielkość prostaty.

Remedium na bolesne miesiączki i menopauzę

Dobroczynny wpływ na układ krążeniowy korzenia maca wpływa również na kobiecy układ rozrodczy. Sprawne naczynia krwionośne to klucz do łagodniejszych miesiączek, ale również do spokojniejszego okresu menopauzy. W tym czasie istnieje duże ryzyko wystąpienie osteoporozy, ale właściwości korzenia maca pozwalają jej zapobiec. Wykazano, iż niektóre jego składniki współuczestniczą w budowaniu tkanki kostnej, co łagodzi lub eliminuje częste podczas menopauzy bóle stawów.

Skład korzenia maca

W Lepidium meyenii znajdziemy bardzo dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na układ trawienny i może wspomagać odchudzanie. W korzeniu maca nie brakuje witamin, w tym rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A oraz E, niektóre witaminy z grupy B oraz witaminę C. Znajdziemy w nim również podstawowe minerały. To dlatego korzeń jest z powodzeniem stosowany jako suplement (nie zamiennik!) prawidłowej diety. Jego właściwości odżywcze będą doskonałym uzupełnieniem naszego jadłospisu.

Czy korzeń maca wzmacnia nasz organizm?

Oczywiście! Wspomniane walory w postaci witamin i minerałów oraz aminokwasów mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Korzeń maca potrafi wpłynąć na nasz depresyjny nastrój. Jednocześnie dodaje mnóstwo energii, dlatego czasami zaleca się go sportowcom w czasie regeneracji. Sterole zawarte w maca pomagają w budowie masy mięśniowej, ale to nie wszystko. Składniki korzenia pozytywnie działają na nasz mózg i procesy myślowe. Dzięki niemu wolniej się męczymy i dłużej potrafimy zachować efektywną pracę umysłową.

Warto przeczytać

Kiedy możemy stosować probiotyki?

Probiotyki to inaczej specjalnie wyselekcjonowanie kultury bakterii lub drożdży, które zażywa się w celach medycznych. Kiedy jednak możemy to robić? Jak probiotyki wpływają na nasze…

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Dokucza Ci wyraźna wada wzroku? Okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są dla Ciebie komfortowe w codziennych sytuacjach. Twoją szansą na przywrócenie oczom pełnej sprawności…

Melatonina – sekret zdrowego snu

Melatonina jest składnikiem wielu popularnych leków bez recepty, które obiecują nam lepszy sen. Ile w tym prawdy? Jak melatonina wpływa na nasz sen i czy…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675