witamina b6 zawarta w kiwi pomaga na zespół cieśni nadgarstka

Witamina B6 a zespół cieśni nadgarstka

Czujesz częste mrowienie kończyn albo doskwiera ci obniżony nastrój? Cierpisz na zespół cieśni nadgarstka? Witamina B6 pomoże! Przeczytaj więcej na temat jej właściwości i występowaniu w produktach spożywczych.

Witamina B6 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie (więcej na ich temat przeczytasz w naszej Czytelni) i podobnie jak witaminy z grupy B odpowiada za wiele kluczowych procesów w naszych organizmach. I również tak jak inne witaminy, nie jest jednym związkiem chemicznym, ale występuje w kilku postaciach, pochodnych tzw. pirydyny. Aktywną formą pirydyny jest fosforan pirydoksalu, do którego przekształca się pirydoksyna.

Role witaminy B6

Wśród najważniejszych funkcji pirydoksyny wymieniamy:

– uczestniczy w syntezie hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu w krwi,
– reguluje ciśnienie tętnicze oraz pracę serca,
– jest obecna w metabolizmie węglowodanów,
– uczestniczy w syntezie glikogenu oraz jego przemiany w glukozę, dzięki czemu nasze organizmy mają “paliwo” do działania,
wspomaga w preparatach wchłanianie magnezu,
– wzmacnia układy odpornościowy oraz nerwowy,
– uczestniczy w tworzeniu witaminy B3 (niacyny) z tryptofanu.

Skutki niedoboru i nadmiaru B6

Brak witaminy B6 w naszych ciałach objawia się na kilka sposobów. Przede wszystkim odczuwamy częste mrowienie oraz znaczące obniżenie nastroju, nawet z depresją włącznie. Może również występować bezsenność oraz zmiany skórne. Zauważyć możemy także drętwienie kończyn i wypadanie włosów. Brak witaminy B6 najczęściej jest jednak połączony z brakami innych witamin z tej samej grupy, stąd jednoznaczna ocena niedoboru nie jest oczywista. Natomiast w nadmiarze witamina B6 powoduje także drętwienie nóg i dłoni, ale występuje to równocześnie z brakiem koordynacji ruchowej czy też zwyrodnieniom w układzie nerwowym.

Gdzie szukać witaminy B6?

Najlepszym źródłem pirydoksyny są otręby pszenne. Ponadto witaminę B6 znajdziemy w mniejszym stopniu w produktach pochodnych pszenicy – mące czy bułkach. Szukajmy jej także w mięsie indyczym, wątrobach wieprzowych i wołowych, w niektórych rybach (makreli na przykład), soi, ziemniakach i fasoli. Wielbiciele owoców również nie zabraknie pirydoksyny, zwłaszcza jeśli jedzą kiwi, a szczególności banany, a także truskawki. Nie brakuje jej w warzywach czy jajach. Zawartość witaminy B6 w produktach żywnościowych waha się od 0,1 do 1 mg na 100 g. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby wynosi około 1,3 mg, ale rośnie w wypadku osób starszych (do 1,7 mg) oraz kobiet karmiących i będących w ciąży (nawet do 2 mg/dzień). Należy pamiętać, iż nadużywanie alkoholu hamuje wchłanianie pirydoksyny.

zespół cieśni nadgarstka a witamina B6

Witamina B6 w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, której głównym objawem jest ból dłoni obejmujący 4 palce (od serdecznego po kciuk). Jego powodem są najczęściej powtarzalne czynność, wykonywane, np. przy komputerze (stąd nazywa się ją chorobą informatyków czy też urzędników), w trakcie noszenia cięższych przedmiotów i tym podobne. Ból niemal zawsze atakuje w nocy, przerywając spokojny sen. Istotą schorzenia ZCN jest ucisk nerwu pośrodkowego, który jest umiejscowiony w kanale nadgarstka. W skrajnych przypadkach do wyleczenia dolegliwości konieczna jest operacja.

Nim jednak do niej dojdzie, lekarz może przepisać witaminę B6. Możemy ją również sami pobierać z pożywienia, o którym pisaliśmy wyżej. Dawki witaminy B6 w preparatach są o wiele wyższe, niż w jedzeniu, dlatego ich zażywanie należy konsultować z lekarzem. Dlaczego witamina B6 pomaga na zespół cieśni nadgarstka? Przede wszystkim łagodzi stan zapalny i poprawia ukrwienie nadgarstka. Jednocześnie, tak jak już pisaliśmy, poprawia neuroprzekaźnictwo układu nerwowego, co wespół z resztą właściwości pozwala na znaczące zmniejszenie bólu w trakcie ZCN.

Warto przeczytać

Karambola, czyli gwiazda wśród owoców

Karambola to owoc, który wygląda jak gwiazda, a do tego ma interesujący smak oraz wiele właściwości prozdrowotnych. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do tekstu. Karambola –…

Co to jest luteina i dlaczego jest ważna dla naszych oczu?

Luteina to częstokroć mylony z hormonem kobiecym żółty barwnik, którego obecność ma ogromne znaczenie dla ostrości naszego wzroku. Dowiedz się więcej, jeśli chcesz się dowiedzieć,…

Trapią cię bolesne miesiączki? To może być endometrioza

Endometrioza  może powodować silne bóle miesiączkowe i problemy z zajściem w ciążę. Dowiedz się więcej na temat choroby, która przez lata może nie dawać objawów.…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675