Chwila nieuwagi i łatwo możesz nabawić się zajadów, które nie dość, że są nieestetyczne, to jeszcze powodują dyskomfort podczas mówienia i jedzenia. Do ich powstawania przyczynia się nieprawidłowa dieta, infekcja oraz deficyt witamin i minerałów w spożywanych posiłkach.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego mam zajady?

Na zajady narażone są osoby, które lubią napić się z cudzej szklanki, spożywają posiłki na świeżym powietrzu lub całują się na wietrze. Jeśli już jednak nieestetyczne kąciki pojawiły się u Ciebie, nie musisz od razu udawać się do lekarza. Samodzielnie możesz zwalczyć te niedogodności, ale przede wszystkim zabezpieczyć się przed ich nawrotem. Niska odporność na pękanie ust spowodowana jest, w większości przypadków, niedoborem witamin z grupy B (szczególnie B2, o której więcej przeczytasz w naszej Czytelni) oraz C. Pamiętaj o nich regularnej podaży w swojej diecie.  

Masz skłonność do zajadów? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to powinieneś unikać pikantnych potraw i alkoholu. Staraj się także ograniczyć spożycie kawy. Wszystkie te produkty przyczyniają się do owrzodzenia delikatnych ust.

Witamina B i C - kompleks witamin

Witamina B i C - kompleks witamin

Produkty z witaminą B
Produkty z witaminą C

Domowe sposoby na zajady

Zacznij od zadbania o suplementację. W codziennej diecie niech nie zabraknie produktów bogatych w witaminę B2. Znajdziesz ją między innymi w drożdżach, które możesz bez obaw pić rozpuszczone w szklance ciepłego mleka lub stosować bezpośrednio, jako “maseczkę” na nieestetyczne spękania. Kilka razy w tygodniu skorzystaj z naturalnego antybiotyku, jakim jest czosnek, który ma działanie bakterio- i grzybobójcze. W regeneracji skóry pomoże Ci także aloes (więcej o właściwościach aloesu przeczytasz tutaj). Przygotuj plasterek świeżego aloesu i zrób z niego kompres na uszkodzoną skórę, a szybko poczujesz ulgę. Jeśli rana nie jest otwarta, a skóra ust złuszcza się, pomoże Ci również aplikacja peelingu z miodu. Łyżeczka miodu pszczelego (najlepiej lipowego lub akacjowego) wcierana przed snem okaże się zbawienna. Nie zmywaj go, nie oblizuj warg, po prostu pozostaw na ustach i udaj się na odpoczynek. Podobny zabieg możesz wykonać przy pomocy… pasty do zębów. Wmasuj ją delikatnie w nieestetyczny obszar ust i pozostaw na noc.

Leki z apteki, czyli co na zajady?

W aptece znajdziesz mnóstwo preparatów na regenerację uszkodzonych i owrzodzonych ust. Wybierz trzy najskuteczniejsze, które przy regularnym stosowaniu na pewno przyniosą Ci ulgę:

  • Witamina B2 – do wyboru masz tabletki oraz maści na zajady. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, zaopatrz się w tabletki B kompleks, który daje największe zabezpieczenie przed niechcianymi problemami skórnymi. Najlepszą maścią jest za to HEC na zajady, który nie tylko skutecznie eliminuje problem, ale także tworzy warstwę ochronną przed rozpowszechnianiem się problemu w obrębie jamy ustnej.
  • Maść antybiotykowa – wybierz produkt, który zadziała szybko i skutecznie. Trzy aktywne antybiotyki bakteriobójcze Tribioticu usuną Twój problem skuteczniej niż inne preparaty.
  • Pogotowie domowe z aspiryną – to popularne lekarstwo nie zwalcza stanów zapalnych tylko od środka, ale może także pomóc od zewnątrz. Przygotuj okład z rozkruszonej tabletki Aspiryny zmieszanej z niewielką ilością wody. Stosuj na noc, nie dłużej niż przez 3 dni. Obrzęk szybciej zniknie, a Ty odzyskasz utracony komfort.

Profilaktyka ponad wszystko!

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nie pozwól swoim ustom na przesuszanie i smaruj nawilżającą maścią tak często, jak tylko poczujesz potrzebę. Jeśli już raz spotkałaś się z problemem zajadów, rób wszystko, by unikać ryzyka ich powrotu. Przyjmuj odpowiednią dawkę witamin i miej problem z głowy.