Choć trądzik kojarzy nam się głównie z okresem dorastania, to również osoby dojrzałe mogą się zmagać z tym problemem. Sprawdź, jak reagować na objawy trądziku u dorosłych.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Przyczyny trądziku

Na początek krótka podróż w czasie do okresu dojrzewania. Burzliwy czas w życiu każdego człowieka objawia się m.in. powstawaniem zaskórniaków, wągrów, pryszczy, krostek, a nawet blizn. Wygląd nastolatka w dużej mierze determinowany jest przez hormony, które również mają bezpośredni wpływ na powstawanie trądziku – wzrost androgenów powoduje bowiem nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Kolejną przyczyną powstawania trądziku mogą być bakterie, dla których cera trądzikowa stanowi świetne warunki do rozwoju. Występowanie trądziku i jego intensywność zależą również o genów. Jeśli rodzice borykali się z tego rodzaju komplikacjami, to prawdopodobne jest, że ich dziecko, które dziedziczy po rodzicach tendencje działania gruczołów łojowych, również będzie załamywać ręce przed lustrem. Trądzik może być też rezultatem przyjmowania niektórych sterydów i leków z dodatkiem bromu, kortyzolu czy litu. Istnieje również szereg czynników sprzyjających rozwojowi problemów skórnych. Należą do nich: stres, papierosy, spożywanie zbyt dużych ilości mleka krowiego oraz zła dieta w postaci dużej ilość węglowodanów, białej mąki, aromatów i sztucznych barwników.

Trądzik u osoby dorosłej

Podobne czynniki, choć w nieco innych proporcjach, mogą być źródłem problemów skórnych u ludzi dojrzałych. Wzrost androgenów, źle dobrane tabletki antykoncepcyjne, pęd życia, stres – to wszystko może skutkować wahaniami hormonalnymi. Trądzik u dorosłych mogą powodować też kosmetyki do makijażu blokujące pory oraz zanieczyszczenie środowiska i klimatyzacja wysuszające cerę i stymulujące działalność gruczołów łojowych. Wszystko to sprawia, że o trądziku u dorosłych można mówić w kategorii choroby cywilizacyjnej.

“Dojrzały trądzik” występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i może okazać się bardzo uciążliwą przypadłością. I choć zazwyczaj nie wiąże się z innymi konsekwencjami zdrowotnymi, to może zaburzać wizerunek, a przez to także obniżać poczucie własnej wartości. trądzik u dorosłych

Inną odmianą problemów skórnych występującą u osób dojrzałych jest trądzik różowaty. Objawia się wykwitami na twarzy w formie rumieni, krostek i grudek. Zaliczany jest do chorób o tle hormonalnym. Na zachorowania mają też wpływ zaburzenia naczynioruchowe. W ich wyniku skóra twarzy ma tendencje do łatwego czerwienienia się pod wpływem emocji lub czynników fizycznych (np. zmian temperatury). Innym determinantem jego powstania są dysfunkcje w działaniu przewodu pokarmowego. Trądzik różowaty trapi głównie kobiety.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Jak pozbyć się trądziku?

W powszechnej świadomości pierwszym etapem walki z trądzikiem jest pielęgnacja skóry. Cała paleta żeli myjących, peelingów i toników dostępnych w drogeriach nie daje jednak gwarancji skuteczności we wszystkich przypadkach. Często jest też potrzebna zmiana przyzwyczajeń, także dietetycznych. Warto regularnie czyścić skórę środkami nawilżającymi, stosować niekomedogenne (niezatykające porów) kosmetyki, zredukować ilość zbyt ostrych potraw i ilość węglowodanów prostych w swoim menu. Należy także odstawić alkohol i papierosy. Kiedy trądzik nie ustępuje pola, trzeba skonsultować swój przypadek z dermatologiem. Często lekarz rekomenduje stosowanie jednego z preparatów, w których składzie znajdują się: cynk, siarka, alfa-hydroksykwasy, kwas salicylowy lub mlekowy, kwas glikolowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy. Te substancje mają właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. W aptekach można wybierać wśród: kremów, żeli, żeli punktowych, maseczek, peelingów, lipożeli i fluidów z dodatkiem powyższych składników. Do tego można jeszcze skorzystać z suplementów diety w formie pastylek. Jeśli i one zawiodą, do gry wkracza terapia farmakologiczna. Dermatolog może zaproponować antybiotyk, terapię hormonalną lub kurację witaminową. Istnieje również możliwość laserowego usuwania trądziku.

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Obok potężnego zestawu kosmetyków i leków przeciwtrądzikowych, można sięgnąć także do metod rodem z domowej apteczki. W można znaleźć kilka metod, które z powodzeniem będą niwelować objawy trądziku u dorosłych. Bakteriobójcze właściwości oraz duża dawka chromu, witaminy C i kwercetyny, którymi charakteryzuje się cebula będą pomoc w antytrądzikowej kampanii. Cebulę można stosować zarówno w formie pokarmu, jak i maseczki. Inna maseczka, która będzie pomocna przy tego typu problemach z cerą, to ekstrakt z płatków owsianych, miodu, mleka i wody. Skuteczny w leczeniu trądziku będzie też bratek, który można przyjmować w formie tabletek lub naparu. Szerokie właściwości lecznicze aloesu, o których pisaliśmy w poprzednim artykule, mają też swoje zastosowanie w terapii skóry. Aloes w kuracjach tego typu będzie występował głównie w maściach i żelach, choć może być przyjmowany także doustnie w formie rozcieńczanego soku z aloesu. Możesz również zastosować aloes do przygotowania własnego toniku do mycia twarzy. Podobne właściwości ma tonik przygotowany z wykorzystaniem ogórków.