witamina a źródło młodości

Witamina A – źródło młodości i zdrowia

Marzysz o zdrowych paznokciach, silnych włosach i pięknej, lśniącej skórze? Zastanów się, czy w twojej diecie jest obecna witamina A. Znajdziesz ją w wielu produktach pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego – poniżej dowiesz się o wszystkich jej prozdrowotnych działaniach.

Retinol, retinal, beta-karoten czy witamina A?

Witamina A, podobnie jak w wypadku wielu innych organicznych związków chemicznych, to nazwa zbiorczą dla kilku substancji. Wyróżniamy więc beta-karoten, który obecny jest w takich warzywach jak marchew, jarmuż, pomidor, bataty, szpinak czy dynia. Znajdziemy go również w owocach moreli i śliwki. Beta-karoten jest prowitaminą witaminy A i jest przekształcany w wątrobie w retinol. Substancja ta są najaktywniejszą formą witaminy A i naturalnie występuje tylko w produktach zwierzęcych. Znajdziemy go w wątróbce, tłustych rybach oraz w niezwykle zdrowym tranie. Należy pamiętać, iż w witamina A w postaci retinolu w diecie wegańskiej musi być równoważona większą dawką beta-karotenu. W niektórych wypadkach, aby uzyskać 1 µg retinolu należy spożyć 6-12 µg beta-karotenu. Dlaczego witamina A jest tak ważnym elementem naszej diety? Skutki jej niedoboru zauważali już starożytni. Zobaczmy, co ustaliła nauka w tej sprawie.

Witamina A – objawy niedoboru i nadmiaru

Podstawowymi objawami niedoboru witaminy A są:

– suchość skóry i jej zaczerwienienie na ramionach, udach oraz łokciach i kolanach,
– tzw. kurza ślepota, czyli problemy z widzeniem wieczorem i nad ranem,
– kruche i łamliwe paznokcie, istnieje również ryzyko łuszczycy,
– słabe i rozdwajające się włosy,
łysienie,
– zespół suchego oka.

Natomiast nadmiar witaminy A w organizmie objawia się następująco:

– nadpobudliwość, nerwowość,
– bóle głowy, stawów oraz mięśni,
– wymioty,
– spuchnięcie wątroby, śledziony.

W wypadku kobiet w ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na przyjmowanie preparatów z witaminą A i spożywanie mięs czy ryb. Nadmiar retinolu w organizmie ciężarnej może spowodować poważne wady wrodzone płodu.

Zobacz, ile dodatkowych korzyści daje witamina A

Jednym z najpowszechniej znanym walorem witaminy A jest jej dobroczynny wpływ na wzrok. To dzięki niej widzimy po prostu dobrze – obecność pochodnej retinalu pozwala dłużej zachować dobry wzrok. W tym wypadku witamina A tworzy rodopsynę (purpurę wzrokową), która jest światłoczułym barwnikiem i stąd aktywne przeciwdziałanie kurzej ślepocie. Dodatkowo, ponieważ retinol jest niezbędnym składnikiem prawidłowego wzrostu i podziału komórkowego, to jego obecność działa na nasz organizm antynowotworowo. Szczególnie w przypadku białaczki, w wypadku innych nowotworów witamina A wykazuje umiarkowaną skuteczność.

Retinol, czyli witamina młodości

Witamina A uczestniczy także w syntezie kolagenu, co sprawia, że jest ona jednym z podstawowych składników kosmetyków, które skutecznie przeciwdziałają starzeniu. Retinol jest składnikiem wielu kremów i preparatów, które m.in pomagają w leczeniu trądziku, ale także wspierają ogólną kondycję skóry. Terapia retinolem (bądź jego pochodnymi, czyli retinoidami) jest jednak długa i wymaga odpowiedniego przygotowania, a także nierzadko asysty lekarza dermatologa. Efekty takich działań są jednak znaczące – skóra wygląda młodziej, jest elastyczniejsza, do tego znika uciążliwy trądzik. Należy jednak pamiętać, aby długotrwałe stosowanie witaminy A fotouczula skórę, a więc jest ona bardzo wrażliwa na światło. Jeśli więcej planujemy intensywne opalanie w lecie, to lepiej zaplanować kurację retinoidami na miesiące zimowe czy jesienne (z drugiej strony, dieta bogata w witaminę A pozwala utrzymać opaleniznę w tym czasie). Działanie retinoidów, zwłaszcza na początku stosowania wygląda niekorzystnie – skóra jest zaczerwieniona i schodzi niczym po nadmiernym opalaniu. Dlatego należy kurację stosować cierpliwie i z wyczuciem, kluczowy jest odpowiedni dobór kosmetyków z witaminą A.

Dowiedz się więcej o prozdrowotnych właściwościach innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach:

1. Witamina E na młodą cerę, wzrok i płodność

2. Witamina K – niezbędna dorosłym i dzieciom

3. Witamina D jak doskonałe wsparcie układu kostnego

Warto przeczytać

Dlaczego masaż to nie tylko chwila relaksu?

Szukasz niezawodnego sposobu na wyhamowanie po całym dniu lub potrzebujesz wsparcia po dłuższej nieaktywności fizycznej? Masaż świetnie sprawdzi się bez względu na wiek i potrzeby…

Dzień bez telefonu, czyli jak radzić sobie z fonoholizmem

15 lipca przypada światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego, który jest dobrą okazją, aby zastanowić się, czy aby technologia w naszym życiu nie jest za bardzo…

Podrabiane leki zagrażają naszemu zdrowiu!

Chcesz bezpiecznie zażywać leki? Nie kupuj ich z nielegalnych i niesprawdzonych źródeł! Wg szacunków WHO z powodu zażywania fałszywych leków życie traci nawet do miliona…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675