barszcz sosnowskiego

Uważaj na barszcz Sosnowskiego

Zbliżające się wakacje to nie tylko okazja do odpoczynku i wypraw w nieznane, ale też ryzyko licznych niebezpieczeństw. Jednym z nich jest barszcz Sosnowskiego, roślina, z którą kontakt może mieć nawet śmiertelne konsekwencje. Przeczytaj tekst i przekonaj się, jak chronić siebie i bliskich przed barszczem Sosnowskiego.

Gdzie można spotkać barszcz Sosnowskiego?

Jego pojawienie się nad Wisłą jest wymysłem braci Sowietów. To właśnie z okolic Kaukazu trafił do Polski w połowie XX wieku z renomą świetnego materiału na paszę dla zwierząt hodowlanych. Polscy rolnicy szybko zaniechali jej uprawy, co nie przeszkodziło roślinie przenosić się dalej samoistnie. Barszcz nie jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o warunki klimatyczne. W naszym kraju można spotkać go praktykowanie w każdym regionie w miejscach pozbawionych aktywności człowieka – łąkach, przy drogach i trakcjach kolejowych, na odłogach.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Chwast pochodzi z rodziny roślin selerowatych (baldaszkowatych). Z pozoru może przypominać koper, jest jednak od niego sporo wyższy. W niektórych przypadkach może osiągać nawet ponad 4 metry wysokości. Łodyga barszczu jest pusta w środku, a u nasady może mieć średnicę o długości 10-12 cm. Jego wyznacznikami są zielona, bruzdowata łodyga naznaczona filetowymi plamkami, drobne i białe, zebrane w charakterystycznych baldach kwiaty oraz liście podzielone pierzasto mogące mieć nawet do 1,5 metra długości.

Belcura emulsja w aerozolu 125 ml
Sprawdź 41,89 PLN
Cutishelp maść konopna kojąco-regenerująca
Sprawdź 43,05 PLN
Alva olejek MANUKA 100%
Sprawdź 51,59 PLN
Bioderma Photoderm KID Lait SPF50+
Sprawdź 45,90 PLN

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

Roślina swoje toksyczne właściwości zawdzięcza szeregowi związków, spośród których najbardziej niebezpieczne są furanokumaryny. W styczności ze skórą łączą się z DNA komórek i prowadzą do ich obumierania. Proces ten przyspiesza działanie promieni UV. W upalne i wilgotne dni furanokumaryny unoszą się w powietrzu i mogą osadzać się na skórze, co sprawia, że bezpośredni kontakt z rośliną nie jest jedyną możliwością popatrzenia. W skrajnych przypadkach furanokumaryny mogą powodować powstanie nowotworu, uszkodzenie płodu, dróg oddechowych, a częściej wywołują dolegliwości oczu, nudności i bóle głowy.

Jak zachować się w razie poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Początkowym objawem styczności z rośliną jest zaczerwienienie skóry i uczcie swędzenia. Symptomy te pojawiają się nie wcześniej niż 30 min. po kontakcie z rośliną. Nietrudno je zlekceważyć i potraktować jak dolegliwości nie wymagające uwagi. Jednak poparzenie barszczem Sosnowskiego z czasem przybiera bardziej niepokojące formy. Na skórze mogą pojawić się bąble wypełnione płynem surowiczym, a niekiedy też głębokie rany. Dodatkowo, furanokumaryny mają wpływ na wygląd cery nawet po zagojeniu ran oparzeniowych w postaci ciemnych plam, które mogą utrzymywać się na skórze przez całe lata. Konsekwencje mogą być dużo poważniejsze (z tymi śmiertelnymi włącznie) w przypadku osób nadwrażliwych na kontakt z substancjami zawartymi w roślinie.

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś w gronie Twoich bliskich miał kontakt z barszczem Sosnowskiego, należy jak najszybciej przemyć zagrożoną okolicę wodą z mydłem i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ważne jest także unikanie promieniowania UV, które wzmaga stan zapalny. Leczenie lekami odbywa się pod nadzorem lekarza i najczęściej wykorzystuje się w nim maści i kremy stosowane podczas wystąpienia reakcji alergicznych i oparzeń.

W przypadku poparzenia po podjęciu kuracji, warto też pomyśleć o innych i zgłosić odpowiednim służbom (np. straży miejskiej lub straży pożarnej) miejsce, w którym doszło do poparzenia. Usunięcie rośliny z okolicy pozwoli uchronić inne osoby przed podobnym niebezpieczeństwem.

Warto przeczytać

Kryzys laktacyjny – jak sobie z nim radzić?

Kryzys laktacyjny to jedna z trudniejszych sytuacji dla matek karmiących. W jego trakcie pojawia się ciąg pytań o własne ciało i zdolność do zaspokajania głodu…

Najlepsze porady na zajadanie stresu

Znów pokłóciłaś się z partnerem? W pracy ciągły stres? Czujesz się przygnębiona, zła i już chcesz sięgnąć po ulubioną przekąskę bądź wstąpić do fast foodu…

Mango – zdrowy i słodki superowoc

Znane w Europie od XVI wieku mango obecnie zaliczane jest do grupy superowoców, a więc tych, które w swoim składzie mają nadzwyczaj dużo wartościowych dla…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675