Ból gardła można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić okłady. Oczywiście przy pierwszych objawach i niewielkiej chrypce, a nie przy anginie, bo wtedy żadne domowe sposoby nie pomogą.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

W okresie jesienno-zimowym ból gardła może pojawić się niespodziewanie, czasem z towarzyszącym mu katarem. Ból nasila się zwłaszcza podczas połykania wraz z trudnym do opisania uczuciem drapania, kłucia i pieczenia. Dodatkowo chorego męczy kaszel, chrypka, ból głowy, ból mięśni, podwyższona temperatura ciała, a samopoczucie zdecydowanie się pogarsza. Czasami jeszcze występuje przekrwienie spojówek i lekkie lub mocniejsze powiększenie węzłów chłonnych. Ból gardła towarzyszy często temu, co nazywamy przeziębieniem.

Domowe sposoby na ból gardła

Najstarszą i skuteczną metodą walki z bólem gardła, która przynosi natychmiastową ulgę jest płukanie gardła. Chociaż w aptekach dostępne są również gotowe preparaty poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów na uporanie się z tą przykrą dolegliwością:

  • Napar z szałwii jest doskonałym lekiem przeciwzapalnym i odkażającym służącym do płukania gardła oraz jamy ustnej przy anginie oraz chrypce. Gardło należy płukać co 3 godziny naparem z szałwii. Dużą ulgę przynosi również płukanie gardła naparem z kory dębu oraz rumianku.
  • Sok z buraka czerwonego od dawna znany jest jako lek na bolące gardło. W szklance świeżego soku z buraków rozpuścić jedną łyżkę stołową octu winnego lub jabłkowego. Gardło należy płukać 6-10 x dziennie.
  • Syrop z cebuli szybko pomaga na ból gardła oraz kaszel. Wystarczy jedną cebulę zetrzeć na tarce i odcisnąć dokładnie sok. Do soku można dodać miód oraz cytrynę. Trzeba pić po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia.
  • Dobrze jest płukać gardło wodą z dodatkiem soli. Do szklanki wody dodaj jedną łyżeczkę soli. Czynność tą powtarzaj 3-4 x dziennie.

Dużo pij, przyjmuj dziennie ok. 3 litrów płynów. Na chore gardło dobrze jest pić herbatki owocowe np. z sokiem malinowym, naparem z lipy, z miodem, naparem z czarnego bzu, kompot z imbiru oraz płyny bogate w witaminę C jak np. sok pomarańczowy, grejpfrutowy czy wodę z dużą ilością cytryny.

Jeśli boli nas gardło należy koniecznie zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy utrzymywała się duża wilgotność. Jeżeli nie posiadamy nawilżacza powietrza dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie na ciepły kaloryfer mokrego ręcznika.

Przepis na ziołowy napar na ból gardła. Liść szałwii, liść mięty, koszyczek rumianku, kwiat nagietka. Trzy łyżeczki zmieszanych ziół należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez okres 20 minut. Gardło należy płukać naparem kilka razy w ciągu dnia.