Poszukiwania skutecznego leku na nowotwory nadal trwa. Niestety, wśród wielu propozycji pojawiają się również takie, które w najlepszym wypadku nie pomogą, a w najgorszym – zaszkodzą osobie chorej. Specjalne miejsce wśród różnych rzekomo rewelacyjnych leków na raka ma soda oczyszczona. Jak jednak jest naprawdę?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Do czego służy soda oczyszczona?

Środek ten jest stosowany w lecznictwie, ale najczęściej w przypadku zupełnie innych schorzeń. Soda oczyszczona przede wszystkim jest używana w celu neutralizacji kwasów. Poleca się ją (oczywiście rozpuszczoną!) w trakcie zgagi, której wprawdzie nie uleczy, ale przyniesie chwilową ulgę. Neutralizująca kwas moczowy soda pomoże również w czasie pieluszkowego zapalenia skóry i infekcje dróg moczowych. Roztwór sody mogą stosować również osoby, których żołądek utrzymuje niskie, kwaśne pH. Badania dowiodły, iż soda może pomagać osobom cierpiącym na mukowiscydozę. Jednak należy pamiętać o tym, iż długotrwałe przyjmowanie sody oczyszczonej na własną rękę jest niebezpieczne. Przesada grozi wzrostem ryzyka chorób serca oraz wątroby, z pewnością też wzrośnie nam ciśnienie tętnicze.

Soda oczyszczona w kuchni

Nie bez powodu soda w krajach anglojęzycznych jest nazywana “baking soda”. Z powodzeniem możemy zastąpić proszek do pieczenia sodą oczyszczoną bez strat dla naszych wypieków. Dzięki niej ciasta rosną tak jak oczekujemy. Nie ma w tym przypadku – stosowany proszek do pieczenia jest mieszaniną sody oczyszczonej i innych składników. Sodę stosujemy również w lodówce, kiedy chcemy “wyciągnąć” niekorzystne czy zbyt intensywne zapachy niektórych produktów, np. ryb takich jak łosoś czy śledź.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Soda oczyszczona a wybielanie zębów

Co ciekawe, soda znalazła swoje zastosowanie także w higienie jamy ustnej. Sprawiło to, iż czasami jest składnikiem past do zębów, niemniej procent sody w ich składzie jest bardzo niewielki. Z tego powodu pogląd, iż sodą oczyszczoną można wybielić zęby, ma się świetnie. Niestety stosowanie jej przez dłuższy czas może nam zaszkodzić. Dlaczego? Soda w pastach do zębów jest jedną z substancji ściernych. Oznacza to, iż nie jest chemicznym wybielaczem zębów, a mechanicznym – jej drobiny ścierają osad ze szkliwa. Z tego powodu należy bardzo ostrożnie ją stosować. Długotrwałe użytkowanie past opartych na sodzie oczyszczonej sprawi, iż uszkodzimy sobie szkliwo, a stąd już tylko krok do ubytków, próchnicy i kosztownego leczenia dentystycznego. Na wszelki wypadek więc lepiej jest zainteresować się innymi metodami wybielania zębów.

Czy soda oczyszczona leczy raka?

Mimo iż nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność sody (np. rozpuszczonej w soku z cytryny), przekonanie o jej właściwościach jest wciąż żywe, a wynika z dwóch błędnych hipotez. Po pierwsze, komórki nowotworowe nie potrzebują środowiska kwasowego, aby się rozwijać. W dużym skrócie, kwasowość jest efektem obecności komórek nowotworowych. Dlatego stosowanie sody w celu neutralizacji kwasów nie przyniesie spodziewanego efektu. Brakuje więc jednoznacznych dowodów, iż soda oczyszczona może w jakimkolwiek stopniu uleczyć raka. Ponadto, zwolennicy leczenia sodą sugerują, iż jest on wywoływany grzybem z rodzaju Candida, na co również nie odnaleziono niepodważalnych dowodów. Teoria – i praktyka – są tu więc oparte na błędnych założeniach oraz na wierze osób zdesperowanych, które poszukują ratunku w czasie ciężkich chorób.