Szukasz niezawodnego sposobu na wyhamowanie po całym dniu lub potrzebujesz wsparcia po dłuższej nieaktywności fizycznej? Masaż świetnie sprawdzi się bez względu na wiek i potrzeby – poznaj jego możliwości, rodzaje i działania prozdrowotne.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Masaż przede wszystkim pomoże w trakcie stresujących chwil, po wysiłku fizycznym, jest też częścią rehabilitacji i pozwala uśmierzyć ból pleców i mięśni. Do ich prawidłowego wykonania potrzeba jednak wiedzy z zakresu anatomii człowieka, a w wypadku niektórych rodzajów również orientacji w elementach filozofii wchodu, z której masażyści czerpią techniki i rozwiązania. Poznaj 4 najpopularniejsze zabiegi, których główną funkcją jest jednocześnie rozluźnić Twoje ciało i pobudzić krążenie.

Olejki arganowe i inne produkty do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów

Olejki arganowe i inne produkty do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów

Olejki arganowe
Kosmetyki i dermokosmetyki

Klasyka zawsze w modzie

Jeśli odczuwasz stres, zmęczenie lub w Twojej pracy dominuje postawa siedząca, to dobrym rozwiązaniem będzie zabieg masażu klasycznego na całe ciało. Trwa on do 45 do nawet 90 minut. Poza działaniem typowo odstresowującym i relaksacyjnym, masaż klasyczny jest również stosowany w leczeniu schorzeń kręgosłupa i nie tylko. Najogólniej rzecz ujmując – jest ważnym elementem rehabilitacji po urazach czy operacjach. Praca specjalisty z mięśniami odbywa się zgodnie z kierunkiem przebiegu naczyń limfatycznych (najczęściej oznacza to pracę “w górę” ciała). Można to również połączyć z użyciem baniek chińskich, które wspomagają walkę z cellulitem.

Masażysta w zależności od potrzeb stosuje kilka różnorodnych technik, od głaskania i rozcierania, po ugniatanie, oklepywanie i wibrację. Wbrew pozorom masaż nie powinien boleć. Oczywiście, pewne uczucie dyskomfortu może wskazać specjaliście, które miejsca wymagają szczególnej uwagi, ale ból nie może być dominujący. Ważne, aby ostatni posiłek zjeść nie wcześniej niż 2 godziny przed masażem. Najlepszy efekt terapeutyczny daje seria masażów, minimum dziesięciu, ale już i pierwsze zabiegi przynoszą oczekiwane skutki.

Interesującym dodatkiem do każdego rodzaju masażu będzie aromaterapia. Zastosowanie olejków eterycznych, w zależności od oczekiwanego efektu, pozwala go wzmocnić i sprawić, iż poczujemy się jeszcze lepiej. Nasza skóra dzięki temu również zyska, ponieważ jej regeneracja przebiegnie szybciej. Więcej o olejkach eterycznych przeczytasz w tym artykule.

Masaż stóp

Obcisłe czy niewygodne buty potrafią dać w kość. Niejednokrotnie marzyłaś wówczas o masażu stóp, ale czy wiedziałaś, że wpływa on kojąco nie tylko na same stopy? Wg wschodnich nauk kondycja naszych stóp odzwierciedla stan naszego organizmu – nazywa się to refleksologią. Oznacza to, iż konkretne obszary spodu stopy odpowiadają narządom wewnętrznym i innym częściom ciała. Palce wg tej filozofii są obrazem naszej głowy, stanu zatok i mózgu. Obszary poniżej odpowiadają klatce piersiowej – płucom i sercu, a jeszcze niżej – analogicznie odpowiadają jamie brzusznej i narządom tam umiejscowionym. Odpowiednio pobudzone punkty (podobnie jak w akupunkturze) pozwalają pobudzić narządy do pracy i odbudowy. W związku z tym masaż obu stóp wspomaga kondycję całego organizmu i pozwala odetchnąć po całym dniu “na nogach”.

Bazalt na ratunek wzburzonym nerwom

Lubisz nowości i żaden sposób na relaks nie uważasz za dziwny? Wypróbuj masaż kamieniami na zimno lub ciepło! W tym przypadku technika czerpie z filozofii hinduistycznej, w której każdy człowieka posiada 7 czakramów. Czakramy to inaczej punkty zbiegu energii, które odpowiadają różnym funkcjom człowieka – myśleniu, odczuwaniu, pożądaniu i tym podobnych. Co mają z tym wspólnego kamienie? Otóż podgrzewane w wodzie do około 50 stopni okrągłe kamienie bazaltowe mogą służyć najpierw jako narzędzie do masażu. Następnie specjalista ułoży je na ściśle określonych miejscach naszego ciała, co ukoi nasze punkty węzłowe energii. Bazalt natomiast, dzięki powoli uwalnianemu ciepłu, pobudzi krążenie, co wpłynie korzystnie na eliminację toksyn z organizmu, poprawę nastroju i regenerację skóry oraz mięśni.

Drenaż limfatyczny na gojenie ran i nie tylko

Masaż limfatyczny to stosunkowo nowa technika i przede wszystkim nie skupia się na układzie mięśniowo-szkieletowym. Jego zadaniem jest usprawnienie przepływu limfy (chłonki), płynu tkankowego transportowanego do węzłów chłonnych i zawierającego m.in. komórki układu odpornościowego, tłuszcze pokarmowe oraz białka. Masaż limfatyczny polega na wykonywaniu ruchów przesuwających (samym węzłów chłonnych się nie masuje), aby przyspieszyć transport limfy. Pozwala to na szybsze gojenie ran oraz wzbogacenie skóry w składniki odżywcze. Drenaż sugeruje się podczas takich chorób jak: zespół cieśni nadgarstka, zespół Raynauda, niedokrwienie kończyn dolnych i zwyrodnienia stawów. Pomaga on również na otyłość, częste obrzęki i dnę moczanową.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu

Bez względu na technikę przeprowadzanego zabiegu, należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Niestety, nie każdy może poddawać się leczniczemu działaniu masażu. Przede wszystkim odradza się go osobom walczącym z nowotworami czy ze świeżo przebytym zawałem serca. Ze skorzystania z masaży wykluczają wszelkie stany zapalne oraz infekcje skórne, zmiany ropne i tym podobne. Odradza się korzystanie z usług masażysty kobietom w czasie menstruacji oraz ciąży. Przeciwwskazaniami są też wszelkie choroby układu krwionośnego – zakrzepica, nadciśnienie oraz miażdżyca, a także hemofilia i cera naczynkowa.