Nieprzyjemny zapach z ust to jeden z tych problemów zdrowotnych, którego bardzo często nie jesteśmy świadomi. Halitoza, bo tak nazywa się tę przypadłość, jest jednak możliwa do wyleczenia. Dowiedz się więcej i pozbądź się krępującej choroby.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak powstaje nieprzyjemny zapach z ust?

Głównymi odpowiedzialnymi za halitozę są lotne związki siarki. To one w wydychanym powietrzu sprawiają, że czujemy brzydki zapach z czyichś ust. Związki siarki są produkowane przez bakterie beztlenowe, które najczęściej dostają się do jamy ustnej wraz z resztkami jedzenia. Wilgotna jama ustna to w końcu doskonałe poletko, aby bakterie te mogły się rozmnażać. Najczęściej dzieje się to tuż za językiem, a więc w miejscu, które nie jest tak często czyszczone jak powinno.

Nieświeży oddech powstaje także z innych przyczyn. Jedną z nich są choroby zębów i przyzębia. Tworzący się na zębach kamień nazębny pozwala rozmnażać się bakteriom, o których już wspominaliśmy. Podobnie próchnica, tworząca ubytki w uzębieniu, stwarza dobre warunki dla drobnoustrojów. Uszkodzenia zębów i dziąseł mogą też wynikać z niewłaściwego dopasowania protezy lub aparatu korekcyjnego. Nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować także wszelkie zapalenia, np. zapalenie dziąseł (paradontoza), w których występuje ropna wydzielina.

Inne przyczyny nieświeżego zapachu z ust

Sugeruje się, iż wśród powodów powstawania brzydkiego zapachu jest także nieodpowiednia dieta, pełna cebuli, mięsa, czosnku, a więc produktów o silnym aromacie. Ich rozkład w żołądku połączony z przejadaniem się może powodować przedostawania się zapach w górę układu pokarmowego. Z drugiej strony, w przypadku głodówek czy niedożywienia stwierdza się tzw. “oddech głodu”, który również nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to efekt rozkładu białek, wydychany przez płuca.

Jeśli jesteśmy jednak pewni, iż to nie dieta ani przypadłości stomatologiczne, to przyczyna może tkwić w infekcjach gardła, zatok lub np. migdałków (np. angina). Co ciekawe, nieprzyjemny zapach z ust występuje często u osób, które mają w ustach naturalnie niższe pH. Powoduje to łatwiejsze namnażanie wspomnianych bakterii i produkcję związków siarki. Wśród chorób kojarzonych z nieprzyjemnym zapachem z ust wymienia się: cukrzycę, marskość wątroby, nowotwory okolic ust oraz zapalenia płuc i oskrzeli. Pośrednim powodem nieświeżego oddechu jest nałogowe palenie papierosów.

Preparaty na nieprzyjemny zapach z ust

Preparaty na nieprzyjemny zapach z ust

Gumy i pastylki
Płyny do płukania
Spraye

Jak leczyć halitozę?

Nieprzyjemny zapach z ust należy leczyć, ale podstawą jest dokładna diagnoza stanu zdrowia osoby dotkniętej tą przypadłością. Na tę chwilę nie istnieje medyczne badanie poza organoleptycznym, które obiektywnie stwierdzi brzydki zapach z ust. Zanim jednak lekarz zdecyduje o przepisywaniu lekarstw, powinien określić, czy halitoza jest wtórna, czy też pierwotna. W pierwszym wypadku należy najpierw wyeliminować, o ile to możliwe, chorobę właściwą, a następnie potem ocenić stan oddechu. Aby tymczasowo pozbyć się kłopotliwego oddechu można zastosować specjalne preparaty. Najpierw jednak należy zrewidować własną higienę, w szczególności jamy ustnej, dokładne mycie i nitkowanie zębów oraz języka itp.

Jeśli mamy to już za sobą, a dolegliwość nie ustępuje, można zastosować antybakteryjne płyny do płukania, które zatrzymują produkcję związków siarki. Innym sposobem na przykry zapach z ust są preparaty z cynkiem, które neutralizują związki siarki i również działają antybakteryjnie. Często ich dodatkiem jest mentol czy szałwia, wspierające przez dłuższy czas świeży oddech (w przeciwieństwie do gum do żucia), a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Alternatywą są spraye z metabolitami bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, przywracające równowagę w jamie ustnej. Pamiętajmy też o zmianie diety – wszystkie te kroki powinny sprawić, że pozbędziemy się przykrego zapachu, a i nasi bliscy odetchną z ulgą.