Chociaż mówi się, że palenie powoli wychodzi z mody, to wciąż wg badań GIS w 2017 w Polsce pali ponad 20% kobiet i 29% mężczyzn. W przypadku pań oznacza to wzrost o 2% względem roku 2015!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Walka z nałogiem nie jest prosta, ale możliwa. Jeśli nie działa na Ciebie rosnąca cena papierosów ani prośby bliskich, to przeczytaj poniższe powody i rzuć palenie razem z nami. Kilka tysięcy substancji chemicznych oraz dziesiątki substancji rakotwórczych nie będzie czekać, więc nie zwlekaj! Poniżej 5 głównych powodów, dla których powinnaś rzucić palenie.

Skóra

Patrząc na swoje odbicie w lustrze dzień w dzień możesz tego nie dostrzec, ale wystarczy kilka lat w nałogu, aby Twoja skóra straciła blask. Geny tutaj nie pomogą. Papierosy aktywują gen MMP-1, odpowiedzialny na zmiany skórne, zmarszczki i proces starzenia. Nikotyna i substancje smoliste konsekwentnie będą przesuszać Twą skórę, aż będziesz mogła zapomnieć o jej elastyczności i gładkości. Profilaktycznie możesz zażywać preparaty z witaminą A lub stosować kremy. Prawda jest jednak taka, że przyspieszonego starzenia się przez wyroby tytoniowe nie zatrzymasz. Rzuć palenie – to w końcu tańsze rozwiązanie, a z zaoszczędzonych pieniędzy zafunduj sobie prawdziwie skuteczną sesję w salonie piękności.

Włosy i paznokcie

Czy palenie ma wpływ na kondycję włosów i paznokci? Oczywiście i podobnie jak w wypadku skóry, efekt jest bardzo niekorzystny. Paznokcie pod wpływem wyrobów tytoniowych robią się żółte i łamliwe, co wygląda bardzo nieestetycznie. Wyrzucanie pieniędzy na manicure i odżywki nic nie da, jeśli nie przestaniesz truć swojego organizmu od środka. Poza tym, czy rzeczywiście wyglądasz dobrze z papierosem w dłoni? Popularny ‘dymek’ już dawno przestał być atrybutem seksapilu. A co z włosami? Wypadają? Nie masz już dość rozdwojonych końcówek, ciągłego farbowania – bo w końcu jakoś ich szarość trzeba pokryć? Rzuć palenie, a już po 24 godzinach odetchniesz świeżym powietrzem, tak samo jak Twoje włosy i paznokcie.

Brzydki oddech

Zauważyłaś, że w bliskich kontaktach ludzie czasami trzymają Cię na dystans? Nie ma w tym nic dziwnego, skoro po paleniu tytoniu zapach z ust jest nie do zniesienia dla osoby, z którą rozmawiasz. Utrzymujący się w jamie ustnej dym dodatkowo ją wysusza. Ponadto, nieświeży oddech może być wywołany zniszczonymi zębami – do tego także przyczynia się nałóg nikotynowy, podobnie jak do chorób przyzębia. Zerwanie z paleniem to znów czysty zysk, który wyeliminuje także inne groźne powikłania, jak nowotwory języka czy warg lub wszelkie zakażenia bakteryjne oraz grzybicę. A i same zęby zyskają na estetyce, bo przestaną żółknąć pod wpływem tych wszystkich trujących chemikaliów.

Ciąża – rzuć palenie dla nowego życia

Zaplanowanie ciąży to jedna z najważniejszych decyzji w życiu kobiety. Bez odpowiedniej diety i stylu życia trudno myśleć o prawidłowym jej przebiegu. Często oznacza to również rezygnację z papierosów, co bywa trudne z uwagi na dokuczający głód nikotynowy. Zdrowie dziecka jest jednak najważniejsze. A do tego wyroby tytoniowe mogą zaszkodzić przyszłej matce. Nałóg potrafi siać spustoszenie w tych sferach, nie tylko poprzez obniżenie libido. Kobietom regularnie palącym grożą nowotwory dróg rodnych oraz przyspieszona menopauza nawet o kilka lat. Przyszłemu dziecku natomiast palenie matki pogarsza ilość i jakość dostarczanego pożywienia, co skutkuje niższą wagą przy narodzinach. Noworodkowi grozi także astma, alergie oraz choroby układu krwionośnego w dorosłym życiu. A do tego może mieć problemy rozwojowe na niemal każdym etapie. Jednym zdaniem – paląc szkodzisz sobie i najbliższym w stopniu, jaki nie jest łatwy w późniejszym życiu do wyleczenia.

Nowotwory oraz inne schorzenia

Poza wspomnianymi już wcześniej w tekście cechami kancerogennymi palenie wyrobów tytoniowych może wywołać raka wielu innych organów. Przede wszystkim narażone są płuca wraz z całym układem oddechowym. Są to schorzenia, przy których głośny i nieprzyjemny kaszel jest w zasadzie drobnostką. Uzależnienie od nikotyny może powodować również nowotwory trzustki, wątroby czy żołądka. W przypadku tego ostatniego dochodzić może do owrzodzenia i zaburzenia apetytu. Co gorsza, na obniżenie ryzyka zachorowania potrzeba kilka lat od momentu, kiedy w końcu rzucisz palenie. A nałóg wpływa negatywnie niemal na każdy organ i wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Rzuć palenie i znów ciesz się zdrowiem, świeżym oddechem i lepszym samopoczuciem bez uzależnienia od nikotyny.