Szum w uszach to dolegliwości, na którą cierpi od 15 do 20 procent społeczeństwa. Przyczyn tego schorzenia istnieje wiele. Jeśli więc masz kłopoty ze snem, nie potrafisz cieszyć się ciszą, bo nieustannie coś w uszach ci szumi bądź piszczy, to przeczytaj poniższy tekst.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego słyszysz szum w uszach?

Na występowania szumów nie ma wpływu płeć, aczkolwiek z przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety częściej uważają dolegliwość za bardziej uciążliwą niż mężczyźni. W zdecydowanej większości wypadków szum jest zjawiskiem indywidualnym – to znaczy źródłem dźwięku nie jest na zewnątrz, więc słyszy go jedynie osoba cierpiąca. szumu są zjawiskiem Do przyczyn występowania szumów należą:

– choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca czy nadciśnienie, które powodują zwężenie naczyń krwionośnych,
– ciągłe przebywanie w hałasie lub słuchanie głośnej muzyki, zwłaszcza na słuchawkach,
– poważne urazy głowy oraz kręgosłupa,
– podeszły wiek,
– stres, który najczęściej objawia się wieczornymi szumami i trudnościami z zasypianiem
zalegająca woskowina, której jednak nie należy usuwać mechanicznie,
nadczynność bądź niedoczynność tarczycy,
– niektóre antybiotyki oraz leki ototoksyczne (uszkadzające słuch),
– może to być objaw chorób: Ménière’a (nadmiar płynu (endolimfy) w uchu wewnętrznym), stwardnienia rozsianego i innych.

Uważa się, iż szumy uszne występują w efekcie nieprawidłowego działania zewnętrznych komórek słuchowych, które wraz z elementami mózgu odpowiadają za filtrowanie i interpretację sygnałów dźwiękowych. Innymi słowy, nasz organizm „zwraca uwagę” na szum i rozumie je błędnie jako istotne dźwięki. W prawidłowych sytuacjach szum powinien w pełnej ciszy szybko zostać odfiltrowany jako nieistotny. Jeśli nie dzieje się to po paru minutach, powinniśmy zasięgnąć rady otolaryngologa.

Zewnętrzne sposoby leczenia

Lata badań nad szumem usznym doprowadziły do stworzenia kilku sposobów na zminimalizowanie dyskomfortu u cierpiącego. Ponieważ nieustający szum zaburza sen i funkcjonowanie człowieka, to odbija się to na jego kondycji psychicznej. Może to doprowadzić do stanów lękowych a nawet depresji. Stąd istotna jest interwencja psychologa lub psychiatry. Stosuje się także terapię grupową – nierzadko chorzy popadają w skrajne emocje, gdyż uważają, że szum w uszach jest objawem groźnego nowotworu czy innego bardzo poważnego schorzenia. Celem terapii jest wyprowadzenie takiej osoby z błędu poprzez uświadamianie na temat szumu, często w ramach grupy chorych, i wejście na drogę akceptacji szumu jako czegoś naturalnego.

Aby jednak ulżyć cierpiącemu zaleca się słuchanie – szczególnie w nocy – specjalnych dźwięków. Ważne, aby nie odbywało się to poprzez słuchawki, a głośniki lub aparat słuchowy. Co to za dźwięki? Najczęściej są to odgłosy deszczu, płynącej wody bądź biały szum – terapię taką nazywa się TRT (z angielskiego Tinnitus Retraining Therapy). Ich skuteczność ocenia się wysoko, wymagają jednak długotrwałego stosowania. Niekiedy stosuje się także komorę hiperbaryczną, która pozwala m.in. odzyskać słuch, kiedy szum jest zbyt nasilony. Inną z propozycji współczesnej medycyny jest stymulacja magnetyczna, której celem jest neuromodulacja ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za generowanie szumów. Jej skuteczności jednak jeszcze nie potwierdzono.

Preparaty wspomagające w leczeniu szumu w uszach

Preparaty wspomagające w leczeniu szumu w uszach

Nasenne
Witamina B12

Jakimi lekami obniża się poziom szumu usznego?

Całkowita eliminacja szumu w uszach środkami farmakologicznymi nie jest możliwe. Leki używa się w terapii wspomagająco. W wypadku pacjentów, którzy w związku z dolegliwością odczuwają silne lęki, stosuje się specyfiki antydepresyjne, które także ułatwią zasypianie. Z tym problemem związane jest również podawanie preparatów z melatoniną. Niektóre badania sugerują, iż niski poziom melatoniny w osoczu krwi może wpływać na częstotliwość występowania idiopatycznych (słyszalnych tylko dla danej osoby) dźwięków. Dodatkowo reguluje sen i ułatwia zasypianie, co polepsza jakość życia cierpiących na szum w uszach. W trakcie leczenia warto również oznaczyć poziom witaminy B12 – jej ewentualny niedobór może przyczyniać się do dźwięków w uszach. Zaleca się w takich wypadkach suplementację tej witaminy. Ponadto, przeciwdziałanie szumom usznym przypisuje się witaminie C, magnezowi oraz witaminie E (więcej na jej temat przeczytasz tutaj). Aby więc w miarę możliwości zneutralizować dolegliwość, należy działać wieloaspektowo i cierpliwie.