Kasze zdrowe są i basta! – to nie ulega wątpliwości. Jednak obecnie w sklepach znajdziemy mnóstwo ich rodzajów i odmian. Trudnością może więc okazać się wybór odpowiedniej dla naszych potrzeb, dlatego podpowiadamy, która kasza jest najzdrowsza.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego warto jeść kaszę i co to są za produkty spożywcze? Kaszą nazywamy jadalna nasiona zbóż, które nie zostały zbyt drobno zmielone. Ich podstawową zaletą – przy stosunkowo nieznacznej obróbce – jest obecność skrobi oraz białka. Jednocześnie kasze są dość kaloryczne, w 100 gramach suchej kaszy znajdziemy od 340 do nawet 390 kcal, ale są to jak najbardziej kalorie wartościowe. Nie brakuje w nich witamin oraz minerałów (potas, fosfor, sód i magnez), jak również ważnych aminokwasów. Poznaj najpopularniejsze kasze i ich właściwości.

Uzupełnienie aminokwasów w diecie

Uzupełnienie aminokwasów w diecie

Aminokwasy
Suplementy i odżywki z aminokwasami

Kasza jęczmienna i jej rodzaje

Pozyskiwana z jęczmienia kasza występuje w kilku odmianach, z których każda ma nieco inne proporcje składników odżywczych. Wyróżnia się, ze względu na grubość ziaren i sposób obróbki, następujące rodzaje kaszy jęczmiennej:

pęczak – pełne ziarno bez łuski,

kasza łamana – oczyszczona i rozdrobniona kasza bez łusek,

kasza obtaczana (zwana również jęczmieniem kujawskim) oczyszczona i łamana, ale nie polerowana,

kasza perłowa (mazurska), czyli łamana i polerowana,

kasza prażona.

Najwięcej wartości odżywczych wykazuje pęczak. W składzie kaszy jęczmiennej znajdziemy, poza minerałami, niacynę (witamina B3, PP). Jej obecność sprawia, iż jęczmień jest najlepszą odpowiedzią na pytanie, “która kasza jest najzdrowsza?” przede wszystkim dla osób, które szukają naturalnych sposobów na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL. Równocześnie kasza jęczmienna pomaga utrzymać naczynia krwionośne w lepszej kondycji.

Uzupełnienie aminokwasów w diecie

Uzupełnienie aminokwasów w diecie

Aminokwasy
Suplementy i odżywki z aminokwasami

Kasza gryczana

Wytwarzana z nasion gryki kasza to doskonałe rozwiązanie dla osób będących na diecie bezglutenowej. W kaszy gryczanej nie brakuje aminokwasów, których nasze ciało nie wytwarza, a więc tryptofanu i lizyny. Pierwszy z tych związków pobudza organizm m.in do produkcji melatoniny, a więc odpowiada za spokojny i regularny sen. Lizyna natomiast wspomaga koncentrację oraz wchłanianie wapnia. Ponadto, w kaszy gryczanej nie brakuje witamin z grupy B oraz ważnych minerałów.

Kasza bulgur

Ta pochodząca z Bliskiego Wschodu kasza jest produktem uzyskiwanym z bardzo zdrowej pszenicy durum. Jej najważniejszą właściwością jest wysoki poziom dobroczynnego magnezu, przewyższający inne kasze kilkukrotnie. Magnez w tym wypadku działa pozytywnie na naczynia krwionośne, chroni przed zawałem serca i innymi chorobami układu krwionośnymi. Ponadto kasza bulgur zawiera sporo błonnika, który poprawia pracę jelit i przyspiesza metabolizm. Poleca się ją również osobom z niedokrwistością (obecność żelaza) oraz kobietom w ciąży, a to ze względu na wysoki poziom kwasu foliowego.

Kasza kuskus

Podobnie jak wspomniana wyżej kasza bulgur, kuskus również jest wytwarzany z pszenicy durum, z tą różnicą, iż jest mielony na znacznie drobniejsze kawałki. W wyniku takiej obróbki kuskus nie ma w swoim składzie tak znaczącego udziału błonnika, jednak nie brakuje w kuskusie witaminy B5 (kwasu pantotenowego). Związek ten ma wpływ na zahamowanie siwienia, ale również uczestniczy w tworzeniu hormonów, np. kortyzolu oraz testosteronu. Kuskus świetnie sprawdza się w sałatkach i deserach, a jego przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy zalać go wrzątkiem i odstawić na kilka minut. Pamiętajmy jednak, iż kasza kuskus ta ma wyższy indeks glikemiczny od pozostałych – wynosi on 65.

Kasza jaglana

Kolejna z naszych propozycji skierowana jest do alergików. Kasza jaglana, produkowana z ziaren prosta, nie uczula i jest przede wszystkim lekkostrawna. Podobnie jak wymienione już rodzaje kasz zawiera kompleks witamin z grupy B. Co ciekawe, jej antybakteryjne właściwości pomogą na katar, a zawarta krzemionka poprawi wygląd naszych włosów oraz skóry i paznokci. Jednak również jak w przypadku kuskusu problematyczny jest wyższy indeks glikemiczny kaszy jaglanej (71), nie jest to więc produkt przeznaczony dla każdego. Dlatego cukrzyk na pytanie która kasza jest najzdrowsza, na pewno nie odpowie „jaglana”.

Kasza manna

Kojarzona najczęściej z dzieciństwem kasza manna powstaje podczas procesu mielenia pszenicy na mąkę. Nic dziwnego – jest nie tylko lekkostrawna, ale i słodkawa w smaku, co czyni z niej doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych. Wartości odżywcze kaszy manny nie odbiegają znacząco od reszty produktów tego typu. Poleca się ją szczególnie w czasie rekonwalescencji pooperacyjnej i w czasie problemów z trawieniem. Co ważne, kasza manna zawiera jako jedna z nielicznych drogocenny jod, którego obecność jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Oceniając skład i wartości odżywcze niełatwo jednoznacznie powiedzieć, która kasza jest najzdrowsza. Każda z nich ma nieco inne właściwości i aby ocenić, która z nich nadaje się najbardziej dla nas, musimy dokładnie sprawdzić jej skład oraz przeciwwskazania. W przypadku kasz mówi się o umiarkowanym spożyciu tych grubszych, które mogą negatywnie wpływać na pracę żołądka czy wrzody. Poza tym kasze są źródłem tak wielu witamin i minerałów, że nie może ich zabraknąć w naszej diecie! Na pewno sprawdzą się jako zamiennik dla ziemniaków czy makaronów.