Miewasz okazyjne problemy z krzepnięciem krwi? Zastanawiasz się, dlaczego witamina K jest podawana noworodkom w pierwszych chwilach życia? A może chcesz wiedzieć, z jakich zdrowych źródeł czerpać witaminę K? O tym wszystkim w naszym dzisiejszym tekście.

Witamina K jak krzepka

Podstawową funkcją witaminy K w organizmie człowieka jest uczestnictwo w procesie krzepnięcia krwi. Witamina K wspomaga nasze ciało w produkcji protrombiny oraz trzech innych czynników krzepliwości krwi (VII, IX i X). Dlatego jej ewentualny niedobór negatywnie wpływa na zdolność do szybkiego gojenia ran. Z drugiej strony, witamina ta ma mały wpływ na leczenie hemofilii, która jest głównie wywołana niedoborem innych czynników krzepnięcia krwi. W niektórych jej postaciach poziom protrombiny jest prawidłowo. Niemniej, witamina K pozwala ograniczyć obfite krwawienie miesiączkowe oraz działa także przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Inną z jej właściwości jest przeciwdziałanie miażdżycy, groźnej choroby układu krwionośnego. Witamina K2 zapobiega w tym wypadku zwapnieniu naczyń krwionośnych, jednocześnie jest odpowiedzialna za odkładanie się wapnia w kościach. Pomaga więc w budowaniu układu kostnego.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Gdzie jest najwięcej witaminy K?

Witamina K, rozpuszczalna podobnie jak witaminy D czy E w tłuszczach, występuje głównie w trzech postaciach:

– K1 obecna w warzywach zielonych,
– K2 syntezowana w ramach cyklu witaminy K w układzie pokarmowym,
– K3 forma sztucznie stworzona przez medycynę.

Najbogatszym źródłem witaminy K są warzywa zielone. Wg przeprowadzonych badań, jej zawartość w danej roślinie jest proporcjonalna do ilości chlorofilu, dlatego najlepiej sięgać po szpinakjarmuż, brukselkę, sałatę, rzeżuchę i tym podobne smakołyki. Jeśli jednak wolisz owoce, to wybierz kiwi, awokado lub jeżyny. W zdecydowanie mniejszym stopniu witamina K występuje w nabiale oraz produktach mięsnych.

Witamina K a suplementacja noworodków

Nowo narodzone dziecko nie posiada jeszcze w pełni wykształconej flory bakteryjnej jelit, żeby móc tworzyć witaminę K. W związku z tym podaje się ją doustnie do 3 miesiąca życia, zwłaszcza tym dzieciom, które są karmione piersią i są w grupie ryzyka. Pierwsza dawka witaminy (domięśniowa) uzależniona jest od tego, czy do narodzin doszło w terminie, czy wcześniej – w takich wypadkach dostosowuje się ilość witaminy K do wagi dziecka. Brak suplementacji już od pierwszych chwil życia może w przyszłości spowodować krwawienie z powodu braku witaminy K, czyli VKDB, schorzenie wcześniej nazywane chorobą krwotoczną noworodka. Obecnie uważa się, iż suplementacja doustna nie zapobiega w 100% VKBD, zwłaszcza u dzieci z cholestazą (zastojem żółci). Witaminy K nie da się jednak w zasadzie przedawkować, powikłania związane z tym faktem są niezwykle rzadkie.

Skutki i przyczyny niedoboru u dorosłych

Brak witaminy K w organizmie dorosłego człowieka może spowodować długotrwała antybiotykoterapia oraz wszelkie choroby układu trawiennego – w szczególności jelit oraz wątroby. Niedobór witaminy może doprowadzić do, poza problemami z krzepnięciem krwi, osteoporozy, czyli łamliwych kości. Natomiast ewentualny nadmiar – również bardzo rzadki – może wywołać głównie problemy z układem krwionośnym – wzrost ciśnienia, rozpad krwinek czerwonych oraz bóle serca i niedokrwistość.

Dowiedz się więcej o prozdrowotnych właściwościach innych witamina rozpuszczalnych w tłuszczach:

1. Witamina E na młodą cerę, wzrok i płodność

2. Witamina A źródło zdrowia oraz młodości

3. Witamina D jak doskonała