jak leczyć ból brzucha?

Co oznacza ból brzucha i jak się go pozbyć?

Nie ma osoby, której nie dotyczyłby ból brzucha. Jednak nierzadko jest to objaw poważniejszych chorób! Dlatego warto wiedzieć, co może się kryć za nagłym kłuciem w podbrzuszu lub długotrwałym uczuciem dyskomfortu.

Ból brzucha – najczęstsze przyczyny

Krótkotrwały ucisk w żołądku czy uczucie ciężkości wraz z wzdęciami czy odbijaniem zazwyczaj nie są poważnymi dolegliwościami, które wymagają interwencji lekarskiej. Nierzadko boli nas brzuch z przejedzenia lub wynikające ze złej diety, pełnej tłuszczów nasyconych czy też cukrów. Pamiętajmy – uczucie sytości dociera do nas zazwyczaj po kilkunastu minutach, dlatego warto odmierzać sobie stałe porcje posiłków. Można również oszukać swój mózg poprzez używanie mniejszych talerzy. W końcu na swój sposób jedzą też nasze oczy – pełny, ale mniejszy talerz sprawi, że szybciej poczujemy się najedzeni bez potrzeby dokładek. Unikajmy również jedzenia w nocy. Ostatni posiłek powinien mieć miejsce na 2-3 godziny przed snem.

Ból brzucha przynoszą też inne składniki nieprawidłowej diety, mianowicie: picie alkoholu oraz spożycie kawy (w szczególności na czczo). W przypadku “małej czarnej” dzieje się tak z powodu wosków – związków tłuszczowych, które podrażniają błony śluzowe układu pokarmowego. Więcej na temat bólu brzucha po kawie napisaliśmy w tym miejscu. Osobnym punktem na mapie przyczyn bólu żołądka jest stres. Długotrwały może powodować tzw. nerwicę żołądkową, która będzie objawiać się dodatkowymi nudnościami i zgagą. Może również powodować problemy z wypróżnianiem.

W wypadku takich przyczyn bólu żołądka, który nie trwa długo, najlepiej zmienić dietę (wykluczyć z niej produkty takie jak kapusta), ograniczyć używki oraz wprowadzić więcej relaksu, jeśli w naszym życiu dominuje stres. Do doraźnego działania sprawdzają się herbaty ziołowe z miętą, rumiankiem czy pokrzywą, jak również sok z aloesu.

Co robić, kiedy ból żołądka nie przechodzi?

Częste i pojawiające się bez wyraźnej przyczyny dolegliwości żołądkowe mogą być objawem poważniejszych chorób. Jeśli odczuwamy pieczenie oraz ugniatanie brzucha, może to być objaw wrzodów żołądka. Ich pochodzenie może być wielorakie i związane zarówno ze spożyciem alkoholu, częstym przyjmowaniem leków przeciwbólowych, jak i zakażeniem bakteriami Helicobacter pylori. Wrzody to inaczej ubytki błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, które dodatkowo mogą wywołać takie objawy jak brak apetytu, wzdęcia oraz nudności. Poranny ból brzucha lub występujący wieczorem, a ustępujący po posiłku również może wskazywać na wrzody. Jednocześnie bakterie Helicobacter pylori najczęściej są aktywne jesienią i na wiosnę – warto o tym pamiętać. W takim wypadku, aby ocenić co oznacza ból żołądka, należy wykonać przede wszystkim gastroskopię. Same wrzody leczy się antybiotykami, ale konieczna jest też specjalna dieta eliminacyjna.

Inne powody bólów brzucha

Nagły i ostry ból podbrzusza może być również sygnałem zapalenia wyrostka robaczkowego. Warto wiedzieć, jakie są objawy wyrostka robaczkowego – początkowo ból występuje tuż pod pępkiem, następnie przechodzi w stronę biodra na prawo. Najczęściej występują również obfite wymioty, w związku z czym należy natychmiast wezwać pogotowie, aby dokonać koniecznej interwencji chirurgicznej. Pamiętajmy, aby w razie ataku wyrostka robaczkowego nie spożywać pokarmów ani płynów.

Ucisk w żołądku, który nie mija i miewa częste nawroty, to również powód do wizyty u specjalisty. Szczególnie powinniśmy się zbadać, jeśli towarzyszy temu zestaw takich objawów jak utrata masy ciała, krwawienie z przewodu pokarmowego czy niedokrwistość a ból potrafi nawet wybudzić. W takiej sytuacji istnieje ryzyko nowotworu żołądka i konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Warto przeczytać

Czy grzyby są zdrowe?

Grzyby są lubiane i bardzo popularne w naszej kulturze. Już na kartach „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza można znaleźć fragment o grzybobraniu, jako o całym rytuale…

Dlaczego warto jeść zupy?

Zupy to jedna ze świętości polskiej kuchni – chyba nikt nie wyobraża sobie uroczystego obiadu, bez talerza ciepłego wywaru. Które z nich są najzdrowsze i…

Amarantus – bezglutenowe źródło żelaza

Przez lata zapomniany i hodowany jedynie jako roślina ozdobna amarantus w końcu wrócił do łask! Poznaj właściwości ziaren tej rośliny, zwłaszcza jeśli szukasz rozwiązania problemów…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675