niskie ciśnienie krwi nie jest groźne

Co oznacza niskie ciśnienie – hipotonia?

Niedociśnienie tętnicze, niskie ciśnienie, hipotonia – to trzy nazwy tego samego zjawiska, które może występować nawet u 15% populacji. Czy da się wyleczyć niskie ciśnienie? Sprawdź w naszym tekście.

Co to jest hipotonia?

Chociaż w środowisku medycznym nie ma jednoznacznej definicji przewlekłego nadciśnienia, można je stwierdzić na podstawie dwóch wytycznych. Pierwsza z nich, możemy ją nazywać bezwzględną, mówi, iż niedociśnienie zaczyna się, gdy mierzone ciśnienie skurczowe wynosi poniżej 90 mm Hg, a rozkurczowe 60 mm Hg (dla mężczyzn te wartości mogą być nieco wyższe). Druga metoda jest względna: hipotonię stwierdza się, gdy osoba badana ma ciśnienie niższe o 40 mm Hg niż zwykle. Dla osób z chronicznym nadciśnieniem hipotonia może więc oznaczać wynik badania wyższy, niż w przypadku bezwzględnego określania tej przypadłości. Przewlekłe niskie ciśnienie dotyka nieco częściej mężczyzn niż kobiety, występuje również zdecydowanie częściej u osób starszych. Szacuje się, iż ponad 30% osób po 65. doświadcza hipotonii.

Dlaczego mam niskie ciśnienie?

Hipotonię dzieli się na trzy zasadnicze rodzaje: wrodzone (konstytucjonalne), wtórne oraz ortostatyczne. Pierwsze z nich bardzo często przebiega zupełnie niezauważalnie. Wprawdzie osoba z niskim ciśnieniem czuje czasami bóle głowy, jest mniej odporna na wysiłek fizyczny i czasami czuje się osłabiona, ale rzadko kojarzy się to z hipotonią. W przypadku takiej osoby istnieją pewne zagrożenia związane z niewydolnością niektórych organów, tzn. szybszą reakcją organizmu na spadki ciśnienia. Niedociśnienie wtórne natomiast (występujące okresowo) może być spowodowane:

– niewydolność przysadki mózgowej,
– podeszłym wiekiem i nieprawidłowe funkcjonowanie układu autonomicznego,
– niewydolność nadnerczy,
– niewydolność serca.

Niedociśnienie ortostatyczne jest natomiast mocno skorelowane z wiekiem i chorobami wieku podeszłego. Polega na nagłym spadku ciśnienia (o 10 lub 20 mm Hg) w klilka minut po wstaniu z pozycji siedzącej lub leżącej. Stwierdza się je często podczas występowania takich schorzeń jak:

– choroba Parkinsona,
– cukrzyca typu I i II,
– zanik wieloukładowy,
– paradoksalnie do hipotonii może prowadzić również nieleczone nadciśnienie.

Ponadto. do wystąpienia objawów niskiego ciśnienia prowadzą również:

– nadużywanie alkoholu, palenie papierosów,
– spożycie obfitego w węglowodany posiłku,
– wysiłek fizyczny, stres,
– stosowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne,
– przebywanie w gorących i dusznych pomieszczeniach.

Niskie ciśnienie, hipotonia – objawy

Wśród najczęstszych objawów niskiego ciśnienia wymienia się:

– omdlenia – w ich przypadku należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne schorzenia,
– zawroty głowy i mroczki przed oczami,
– brak koncentracji, osłabienie,
– nocne poty, bladość, zimne dłonie.

Jednakże tak jak już wspomnieliśmy, hipotonia może przebiegać bezobjawowo. W przypadku chorób skojarzonych będą również występować objawy z nimi związane.

Jak leczyć za niskie ciśnienie?

Największą trudnością w leczeniu hipotonii jest fakt, iż trudno na stałe “podnieść” ciśnienie osoby chorej. Oczywiście, w przypadku niskiego ciśnienia połączonego z inną jednostką chorobową, należy skupić się na wyleczeniu pierwotnej przyczyny. To, co możemy zrobić gdy czujemy nagły spadek ciśnienia tętniczego, to możemy np. napić się prawdziwej kawy czy napoju energetycznego. Z ostrożnością należy podchodzić do suplementów diety zawierających niketamid czy kofeinę. Przed kupnem czegokolwiek lepiej skonsultować się z lekarzem. Ponadto, warto w przypadku niedociśnienia wrodzonego podjąć regularny wysiłek fizycznym (np. pływanie, spacery, biegi). Poza tym zaleca się częste, ale nieobfite posiłki oraz porządne nawodnienie – przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Należy również unikać wszelkich czynników, które mogą wywołać np. omdlenie. Dlatego lepiej nie przebywaj w pozycji stojącej oraz w dusznych, niewentylowanych pomieszczeniach.

Warto przeczytać

Kiedy możemy stosować probiotyki?

Probiotyki to inaczej specjalnie wyselekcjonowanie kultury bakterii lub drożdży, które zażywa się w celach medycznych. Kiedy jednak możemy to robić? Jak probiotyki wpływają na nasze…

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Dokucza Ci wyraźna wada wzroku? Okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są dla Ciebie komfortowe w codziennych sytuacjach. Twoją szansą na przywrócenie oczom pełnej sprawności…

Melatonina – sekret zdrowego snu

Melatonina jest składnikiem wielu popularnych leków bez recepty, które obiecują nam lepszy sen. Ile w tym prawdy? Jak melatonina wpływa na nasz sen i czy…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675