migrena sposoby na łagodzenie

Dokucza migrena? Sprawdź, jak ją złagodzić

Brak koncentracji, osłabienie i ból głowy, nudności a nawet wymioty – brzmi znajomo? To być może migrena, jedna z najczęściej występujących chorób układu nerwowo-krążeniowego na świecie. Wobec panującej jesieni i nadchodzącej zimy jej objawy mogą się nasilać, a częstotliwość może zwiększać. Czym migrena jest i jak z nią walczyć?

Migrena niejedno ma imię

Myśląc migrena, myślimy o jednostronnym, pulsującym bólu głowy, trwającym od 4 do 72 godzin, czasami zapowiedzianym tzw. aurą, czyli krótkimi zaburzeniami wzroku, ruchu, mowy, czy drętwieniem jednej strony ciała. Rozpoznaniem symptomów i diagnozą powinien zająć się lekarz, aby nie pomylić migreny z innymi rodzajami bólów głowy. Według WHO przynajmniej połowa dorosłych osób na świecie cierpiała na ból głowy w ciągu ostatniego roku. Migreny dotykają najczęściej dorosłych po 30. roku życia, a nasilają się w okolicach 40. roku życia, ale występują także wśród dzieci. Ból głowy częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, głównie z powodów hormonalnych, zaburzających równowagę organizmu.

Rusz głową

Zapobieganie migrenie w dzisiejszych czasach pełnych stresu nie jest zadaniem prostym. Najogólniejszą zasadą w profilaktyce jest zdrowy tryb życia. Co przez to rozumieć? Migrenę może spowodować zaburzenie snu, który jest za krótki, bądź za długi. Innym aspektem jest woda, której nie powinno zabraknąć w ilości co najmniej 1,5 litra dziennie, zwłaszcza w gorące dni. Dietetycy sugerują również pokarmy bogate w kwasy z grup omega-3 i omega-6, czyli np. ryby i oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy). Warto także zadbać o magnez (również poprzez suplementację), który wspiera wiele funkcji organizmu, od budowy kości po regulację ciśnienia tętniczego. Unikać za to należy wysiłku fizycznego oraz, w miarę możliwości, stresu, ponieważ migrena może pojawić się nawet w trakcie odprężenia po sytuacji stresowej. W Sieci dostępnych jest mnóstwo materiałów z technikami relaksacyjnymi i sposobami radzenia sobie ze stresem. Przydadzą się w walce z tym zjawiskiem i przyczynią się do obniżenia częstotliwości i dokuczliwości migren.

Gdy już boli

Atak bólu poważnie obniża nasze samopoczucie i komfort życia. Nim sięgniemy po farmaceutyki, warto zadbać o swoje otoczenie. W zminimalizowaniu migreny pomoże ciche, zaciemnione pomieszczenie, w którym będziemy mogli odpocząć, wyciszyć się i odciąć od niepożądanych bodźców, takich jak hałas, silne źródła światła i zapachów. Dodatkowo możemy użyć ciepłego bądź zimnego kompresu, w zależności od preferencji. Unikajmy także produktów, które zawierają tyraminę i glutaminian sodu. W wypadku tej pierwszej substancji lista pokarmów ją zawierających jest długa, ale zasadniczo należy wyeliminować z diety produkty przejrzałe (awokado, banany), czy poddawane dodatkowej obróbce (np. ryby marynowane, sery pleśniowe), ale też czekoladę czy czerwone wino. Glutaminian sodu natomiast to wzmacniacz smaku, który zwiększa przepływ krwi do mózgu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólu.

Na migrenę raczej nie pomogą kawa czy herbata. Lista produktów nie jest oczywiście zamknięta, warto więc obserwować reakcję swojego organizmu na poszczególne substancje. Jeśli migrena występuje w ciągu 24 godzin od spożycia pokarmu przynajmniej dwukrotnie, można podjąć kroki zapobiegawcze. W kontroli naszych działań wsparciem może się okazać prowadzony migrenowy dzienniczek spożycia, który warto wzbogacić o dodatkowe informacje, jak ciśnienie atmosferyczne danego dnia, nasłonecznienie i tym podobne. Dobre efekty przynosi także aromaterapia, czyli terapia zapachami (np. olejki mięty pieprzowej bądź lawendy dodane do kąpieli), które łagodzą objawy i pozwalają się zrelaksować. Wspierają one także lecznicze masaże, z których warto skorzystać, gdy mamy taką możliwość.

Ibuprom max 400 mg x 24 tabl drażowanych
Sprawdź 10,98 PLN
Excedrin migrastop
Sprawdź 16,69 PLN
Chellaflex magnez
Sprawdź 10,30 PLN
Kompres żelowy zimno-ciepły 12x18
Sprawdź 11,90 PLN

Dobierz leki z głową

Jednym z najskuteczniejszych leków bez recepty na łagodzenie objawów bólu migrenowego jest kombinacja paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego oraz kofeiny, która wzmacnia działanie tych dwóch pierwszych substancji. Najważniejszą zasadą w przyjmowaniu jakichkolwiek leków przeciwbólowych jest to, aby trzymać się ściśle zaleceń i nie doprowadzić do przedawkowania, które może przyczynić się do wzmożenia bólu. Jeśli migrenie towarzyszą wymioty, konieczna będzie interwencja lekarska. Nim jednak do tego dojdzie, lepiej zadbać o swoje zdrowie odpowiednią dietą i dodatkowo wesprzeć się suplementami, co w połączeniu z ustalonym rytmem dobowym powinno dać wymierne korzyści w walce z migreną.

Warto przeczytać

Kryzys laktacyjny – jak sobie z nim radzić?

Kryzys laktacyjny to jedna z trudniejszych sytuacji dla matek karmiących. W jego trakcie pojawia się ciąg pytań o własne ciało i zdolność do zaspokajania głodu…

Najlepsze porady na zajadanie stresu

Znów pokłóciłaś się z partnerem? W pracy ciągły stres? Czujesz się przygnębiona, zła i już chcesz sięgnąć po ulubioną przekąskę bądź wstąpić do fast foodu…

Mango – zdrowy i słodki superowoc

Znane w Europie od XVI wieku mango obecnie zaliczane jest do grupy superowoców, a więc tych, które w swoim składzie mają nadzwyczaj dużo wartościowych dla…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675