odróżnić przeziębienie od grypy jesień

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Nadciąga jesień – sezon panoszących się infekcji. Wśród najczęściej spotykanych królują oczywiście przeziębienie i grypa. W najbliższych tygodniach może nam się przydać (oby nie!) wiedza o tym, jak odróżnić obie dolegliwości i jak je leczyć.

Jakie są objawy przeziębienia?

Zazwyczaj przeziębienie trwa od 4 dni do tygodnia. W tym okresie możemy zaobserwować stopniowy progres choroby. Kulminacja objawów przypada na 3, 4 dobę. Jak czuje się osoba przeziębiona? Na pewno towarzyszy jej ogólne uczucie osłabienia. Mogą pojawić się też niewielka gorączka, uczucie suchości w gardle i pozostałych odcinkach górnych dróg oddechowych. Dodatkowo, w wielu przypadkach pojawia się także irytujący katar, któremu może towarzyszyć kaszel.

Jakie są objawy grypy?

Grypa charakteryzuje się dynamicznym początkiem dolegliwości i zwykle trwa dłużej niż przeziębienie. Leczenie grypy może zająć do około dwóch tygodniu, wliczając w to kilkudniowy pobyt w łóżku. Jej typową konsekwencją jest wysoka temperatura przekraczająca 39 st. C, której mogą towarzyszyć dreszcze i obowiązkowe osłabienie. W przypadku ataku wirusa grypy nie obejdzie się bez bólu mięśni, stawów i głowy oraz suchego kaszlu. Ten ostatni może mieć napadowy charakter. Niektórzy pacjenci zgłaszają również wymioty, nudności, zapalenie spojówek, a także krwawienie z nosa. Znamienne dla grypy jest to, że zwykle nie obywa się bez kataru i bólu gardła (ten ostatni towarzyszy anginie).

Grypa jest dużo poważniejszym schodzeniem niż przeziębienie, które wymaga odpowiedniej terapii i konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Niedoleczona grypa może bowiem prowadzić do groźnych konsekwencji. Wśród pogrypowych powikłań wymienia się m.in.: zapalenie zatok, oskrzeli, płuc i mięśnia sercowego.

Co mają wspólnego przeziębienie i grypa?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie wywoływane są przez wirusy. Za powstanie tej pierwszej odpowiada wirus grypy i jego różne mutacje, przeziębienie z kolei wywołuje ok. 200 różnych wirusów. Oboma schorzeniami można zarazić się drogą kropelkową. Para bohaterów dzisiejszego artykułu to jedne z najczęstszych dolegliwości, z którymi przychodzi nam zmagać się w sezonie jesiennym i zimowym.

Upsarin C tabletki musujące
Sprawdź 21,35 PLN
Coldrex Maxgrip 10 sasz.
Sprawdź 12,49 PLN
Scorbolamid Kids Hot
Sprawdź 8,89 PLN
Gardimax Herball syrop
Sprawdź 8,29 PLN

Jak leczyć przeziębienie i grypę?

Każda z wymienionych chorób wymaga nieco innych metod leczniczych. W przypadku przeziębienia pacjent może spróbować zniwelować objawy infekcji na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. W tym celu często sięga się po leki przeciwzapalne oraz suplementy diety na ból gardła i kaszel. Można także sięgnąć do arsenału domowych metod leczenia przeziębienia. Choć lekarze nie pochwalają tego rozwiązania, to wiele osób nie traktuje przeziębienia jako pretekstu do zwolnienia obrotów i odpoczynku od pracy. Nie jest to dobre rozwiązanie z dwóch powodów. Osłabiony organizm nie bez przyczyny domaga się od nas chwili wytchnienia, a przebywając wśród ludzi narażamy ich na zarażenie. Warto więc poświęcić trochę czasu na odpoczynek i leczenie przeziębienia w domowym zaciszu.

W przypadku grypy nie objedzie się bez odwiedzin gabinetu lekarza rodzinnego i L4. Walka z grypą skupia się na leczeniu objawowym z użyciem leków przeciwgrypowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Ich dawkowanie, szczególnie kiedy mowa o chorych dzieciach, powinien określić lekarz. W przypadku grypy warto pamiętać o szczepieniach, które mogą być skuteczną metodą profilaktyki i uniknąć konsekwencji zarażenia różnymi odmianami wirusa grypy.

Warto przeczytać

Kryzys laktacyjny – jak sobie z nim radzić?

Kryzys laktacyjny to jedna z trudniejszych sytuacji dla matek karmiących. W jego trakcie pojawia się ciąg pytań o własne ciało i zdolność do zaspokajania głodu…

Najlepsze porady na zajadanie stresu

Znów pokłóciłaś się z partnerem? W pracy ciągły stres? Czujesz się przygnębiona, zła i już chcesz sięgnąć po ulubioną przekąskę bądź wstąpić do fast foodu…

Mango – zdrowy i słodki superowoc

Znane w Europie od XVI wieku mango obecnie zaliczane jest do grupy superowoców, a więc tych, które w swoim składzie mają nadzwyczaj dużo wartościowych dla…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675