Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, rodzaje i objawy

Niedoczynność tarczycy jest zespołem objawów występujących w konsekwencji deficytu hormonów produkowanych przez tarczycę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, po czym możesz rozpoznać niedoczynność tarczycy.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Jednymi z wielu czynników regulujących pracę naszego organizmu są hormony. Jeśli któregoś z nich w ciele jest za mało (lub zbyt dużo), może dojść do odchyleń w postaci zaburzeń zdrowia. Jednym z ich przykładów jest niedoczynność tarczycy. W poprzednim artykule wspomnieliśmy o nadczynności tarczycy, a więc sytuacji, w której ten nieparzysty gruczoł zlokalizowany w szyi produkuje zbyt dużo hormonów: T3 (trójjodotyroniny), T4 (tyroksyny) i kalcytoniny. O niedoczynności możemy mówić wtedy, kiedy we krwi jest zbyt mało tych trzech substancji. Pracę tarczycy reguluje z kolei hormon TSH produkowany w przysadce mózgowej.

Na chorobę zapadają przede wszystkim kobiety (chorują 5 razy częściej niż mężczyźni), a ryzyko zachorowań wzrasta wraz z wiekiem.

Rodzaje i objawy niedoczynności tarczycy

Schorzenie może przybierać dwie formy: subkliniczną i kliniczną. Pierwsza z nich jest także określana mianem utajnionej, druga – pełnoobjawowej. Poszczególne symptomy będą zależne od typu niedoczynności tarczycy.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy – łagodniejsza wersja choroby, której objawy są często niezauważalne. U osób dorosłych przyjmują postać zmęczenia, obniżenia nastroju, a więc dolegliwości, które można mylnie przyporządkować do innych problemów zdrowotnych. U dzieci ta postać choroby może mieć następujące symptomy: długotrwałej żółtaczki, zaburzenia rozwoju fizycznego i psychicznego oraz bólów głowy, kłopotów z cerą i włosami. Niezdiagnozowana lub zaniedbana utajniona niedoczynność może ewoluować w kierunku postaci niedoczynności klinicznej.

Pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy – objawia się w bardziej dotkliwy sposób niż wersja subkliniczna. Chory może u siebie zdiagnozować szereg zmian, a wśród nich: problemy z zaparciami, zesztywniałe mięśnie, bóle stawów, duszności. U osób borykających się z tą formą niedoczynności mogą pojawić się też problemy z koncentracją, pamięcią, nachodzące fale zimna i bóle głowy. Cierpią także skóra (staje się sucha i chropowata – szczególnie na łokciach i kolanach) i włosy (kruchość i łamliwość). Jednym z flagowych objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost masy ciała widoczny także po pełnym kształcie twarzy i powiększonym podbródku.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Z uwagi na powody powstawania wyróżniamy trzy grupy niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność pierwotna – spowodowana zaburzeniami pracy gruczołu tarczowego. Niedoczynność pierwotną mogą powodować: choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), pozostałe rodzaje zapaleń tarczycy, usunięcia (także częściowe) tarczycy, terapia radiojodem, deficyt jodu w otoczeniu, stosowanie niektórych leków, wrodzona niedoczynność tarczycy. W przypadku niedoczynności pierwotnej objawy są najbardziej wyraziste i dokuczliwe.

Niedoczynność wtórna – spowodowana zmniejszoną produkcją hormonu TSH produkowanego przez przysadkę mózgową, który stymuluje pracę gruczołu tarczycowego. Ten rodzaj niedoczynności może być konsekwencją niewydolności przysadki spowodowanej nowotworem lub uszkodzeniem w wyniku urazu.

Niedoczynność trzeciorzędowa – występuje gdy podwzgórze nie produkuje wystarczające ilości THR (tyreoliberyny), co przekłada się na słabszą pracę przysadki (niższą produkcję TSH), a w rezultacie także dysfunkcję tarczycy. Może pojawiać się w rezultacie nowotworu w okolicach podwzgórza lub sarkoidozy. Ten rodzaj tarczycy występuje najrzadziej.

Warto przeczytać

Kiedy możemy stosować probiotyki?

Probiotyki to inaczej specjalnie wyselekcjonowanie kultury bakterii lub drożdży, które zażywa się w celach medycznych. Kiedy jednak możemy to robić? Jak probiotyki wpływają na nasze…

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Dokucza Ci wyraźna wada wzroku? Okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są dla Ciebie komfortowe w codziennych sytuacjach. Twoją szansą na przywrócenie oczom pełnej sprawności…

Melatonina – sekret zdrowego snu

Melatonina jest składnikiem wielu popularnych leków bez recepty, które obiecują nam lepszy sen. Ile w tym prawdy? Jak melatonina wpływa na nasz sen i czy…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675