rak trzustki

Rak trzustki – objawy i szanse na wyleczenie

Rak trzustki to jedna z najbardziej śmiercionośnych zmian tumorowych, która stanowi ok. 3% wszystkich nowotworów wśród Polaków. Z lektury naszego artykułu dowiesz się, kto szczególnie jest narażony na jego wystąpienie i jakie są symptomy choroby.

Rak trzustki – grupy ryzyka

Statystki podają, że częściej na nowotwór trzustki zapadają mężczyźni (8/100 tys.) niż panie (4-5/100 tys.). Liczba pacjentów wzrasta wraz z wiekiem – aż 80% zachorowań notuje się wśród ludzi, którzy świętowali już swoje 60. urodziny. Do dziś nie udało się jednoznacznie określić, co jest przyczyną zmian patologicznych wywołujących raka. Medycyna potwierdza jednak, jakie czynniki potęgują szanse na jego wystąpienie. Wśród osób szczególnie zagrożonych są ludzie, którzy borykają się z innymi schorzeniami, np.: zapaleniem trzustki, chorobą wrzodową czy cukrzycą. Lekarze nie mają także dobrych wieści dla miłośników używek – palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu również sprzyja pojawieniu się raka. Istotnym czynnikiem zagrożenia może być także nieodpowiednia dieta. Badania potwierdziły, że menu zbyt obfite w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i węglowodany podnosi ryzyko zachorowania. Niebezpieczeństwo wzrasta wraz z pojawieniem się otyłości i zaniedbaniem aktywności fizycznej. Warto odnotować, że rak trzustki może mieć też podłoże genetyczne. W 95% przypadków patologia przybiera postać gruczolakoraka.

Objawy nowotworu trzustki

Przebiegłość schorzenia polega na tym, że pierwszy etap nowotworu przebiega z reguły bezobjawowo. Często zdarza się, że zaskoczeni pacjenci dowiadują się o swoim zagrożeniu w czasie rutynowych badań kontrolnych. W kolejnych fazach choroby mogą pojawić się następujące symptomy:

– żółtaczka,

– ciemna barwa moczu,

– bóle brzuch i kręgosłupa,

– nudności, wymioty, tłuszczowa biegunka,

– utrata masy ciała,

– zanik apetytu,

– podwyższony poziom cukru,

– zmiany skórne, swędzenie,

– powiększenie pęcherzyka żółciowego.

W razie wystąpienia powyższych objawów pacjent może prosić swojego lekarza o skierowanie na badania tomografii komputerowej, USG jamy brzusznej, rezonansu magnetycznego czy cholangiopankreatografii endoskopowej.

Czy raka trzustki można wyleczyć?

Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest moment wykrycia choroby. Niestety, statystyki wyleczalności nowotworu trzustki nie nastrajają optymistycznie. Usunięcie guza metodą operacyjną jest możliwe jedynie, gdy pacjent jest zdiagnozowany odpowiednio wcześnie. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko, tj. w 20-30% przypadków. W tej grupie chorych możliwe jest usunięcie całego guza, co daje zielone światło na powrót do zdrowia. Czasami w uzupełnieniu leczenia operacyjnego stosuje się radioterapię i chemioterapię. U większości pacjentów nowotwór udaje się wykryć dopiero w zaawansowanym stadium choroby, które dopuszcza właściwie tylko leczenie paliatywne.

Warto przeczytać

Laktacja – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Zgodnie ze współczesną wiedzą karmienie piersią jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci zapewniającym im optymalny rozwój oraz stan zdrowia. Kobiecy pokarm jest substancją…

Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry o wyjątkowo zaraźliwym charakterze, jednak dość łagodnym zazwyczaj przebiegu. Może trwać kilkanaście dni, ale nieleczony nawet przez wiele tygodni.…

Morwa biała – roślina o smacznych owocach i prozdrowotnych właściwościach

Owoc morwy białej nie cieszy się w Polsce aż tak dużym uznaniem, jak ma to miejsce w Chinach, gdzie ceni się jej prozdrowotne właściwości i…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675