DHA

Rozwój dziecka w czasie ciąży a kwas DHA

Kwas DHA należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Jest niezbędny w okresie ciąży ponieważ gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu nienarodzonego dziecka. Korzystny wpływ kwasów omega-3 został potwierdzony przez Komisję Europejską (Rozporządzenie Komisji (EU) nr 440/2011 z dnia 6 maja 201, zał. 1 „Dopuszczone Oświadczenia Zdrowotne”, 119/8). DHA jest głównym materiałem budulcowym komórek mózgu dziecka, który odpowiada za prawidłowy jego rozwój. To właśnie przed narodzeniem powstaje aż 75% komórek mózgowych, a pozostałe 25% w trakcie pierwszego roku życia.

Na każdym etapie ciąży możesz aktywnie wspierać rozwój oraz stymulować inteligencję swojego dziecka. Już w drugim trymestrze ciąży następuje bardzo intensywny rozwój jego mózgu. Między komórkami nerwowymi w mózgu powstają połączenia, potrzebne do zapamiętywania i myślenia, rozwijają się też komórki odpowiedzialne za pracę zmysłów. Budowa neuronów opiera się w 50% na DHA z kwasów omega – 3. Proces mielinizacji, czyli wytworzenia otoczki z tłuszczu wzdłuż włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym, warunkuje właściwy przebieg połączeń nerwowych. W trzecim trymestrze ciąży wykształcone są już wszystkie zmysły maleństwa, dojrzewa układ nerwowy i jest gotowy na wielkie testowanie swoich możliwości.

NAJPIERW PRZEZ ŁOŻYSKO, POTEM Z MLEKIEM

Jesteś jedynym źródłem DHA dla swojego maluszka. Podczas ciąży przekazujesz mu je przez łożysko, a w okresie karmienia piersią z mlekiem. Naukowo udowodniono, że kwasy DHA spożywane przez mamę przenikają do pokarmu. Stąd większe zapotrzebowanie na ten składnik wśród kobiet w ciąży i mam karmiących piersią.

Najwięcej DHA zawierają ryby morskie i słodkowodne. Jednak uwaga: ryba, rybie nierówna, a w ciąży należy szczególnie starannie dobierać spożywane produkty. Niektóre ryby mogą wręcz zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska wiele ryb ulega skażeniu metylortęcią oraz dioksynami. Należy unikać spożywania ryb, które są drapieżnikami – ponieważ kumulują w sobie zanieczyszczenia.
Specjaliści zalecają, aby wyeliminować z diety następujące gatunki:

 • rekin
 • tuńczyk
 • marlin
 • miecznik
 • makrela królewska
 • ryba maślana
 • halibut
 • dorsz

Wybierając rybę warto zdecydować się na gatunki żyjące i poławiane w swoim naturalnym i nieskażonym środowisku oraz te o krótszym okresie życia (są mniej narażone na szkodliwe substancje):

 • łosoś (szczególnie norweski)
 • śledź
 • mintaj
 • sardele
 • sardynki
 • karp
 • pstrąg

W okresie ciąży zaleca się spożywanie ryb 1-2 razy w tygodniu w ilości 100 gram. To porcja, której nie powinno się przekraczać ze względu na ryzyko zanieczyszczeń środowiskowych. W przypadku diety ubogiej w ryby, ale tez ze względu na konieczność minimalizowania ryzyka związanego z ich zanieczyszczeniem ryb, szczególnie istotna jest odpowiednia suplementacja DHA (Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji DHA i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3. Standardy Medyczne/Pediatria 2010, str. 729-736).

Pregna 250 DHA to nowoczesny suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią będący źródłem cennego kwasu DHA. To czyste DHA, które wspiera rozwój mózgu Twojego dziecka. Suplementacja jest często dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie każda kobieta w ciąży czy karmiąca piersią ma ochotę na ryby i to w pożądanej ilości 2 razy w tygodniu. Dodatkowo samo spożywanie ryb zazwyczaj nie pokrywa całego dziennego zapotrzebowania na DHA. Suplementacja w okresie ciąży i karmienia piersią jest rozwiązaniem bezpiecznym i równie oczywistym dla specjalistów, jak suplementacja kwasem foliowym. Zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych typu omega-3 DHA, jest bowiem niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju.

Warto przeczytać

Kiedy możemy stosować probiotyki?

Probiotyki to inaczej specjalnie wyselekcjonowanie kultury bakterii lub drożdży, które zażywa się w celach medycznych. Kiedy jednak możemy to robić? Jak probiotyki wpływają na nasze…

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Dokucza Ci wyraźna wada wzroku? Okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są dla Ciebie komfortowe w codziennych sytuacjach. Twoją szansą na przywrócenie oczom pełnej sprawności…

Melatonina – sekret zdrowego snu

Melatonina jest składnikiem wielu popularnych leków bez recepty, które obiecują nam lepszy sen. Ile w tym prawdy? Jak melatonina wpływa na nasz sen i czy…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675