len zawiera fitoestrogeny pomagające na menopauzę

Jak len pomaga na menopauzę?

Menopauza niejedno ma imię, tak samo jak substancje, które pomagają ją łagodzić. Okazuje się, iż jedną ze znanych roślin posiadającą takie właściwości jest len. W artykule dowiesz się więcej na temat jego możliwych działań.

Len i babka

Len dobrze znamy, jest składnikiem naszej diety i tkanin. Lniane ubrania, lekkie i przewiewne doceniamy szczególnie latem, kiedy jest gorąco. Len uprawiany jest w Polsce od wielu lat. Jeśli nawet nie kojarzymy rośliny i jej niebieskich kwiatów to już brązowe nasiona rozpoznają raczej wszyscy.

Nieco gorzej sprawa ma się z tytułową babką, czyli babką jajowatą, pewnie głównie dlatego, że nie spotkamy jej rosnącej dziko w naszym kraju. Babka jajowata (Plantago ovata L.) to niewysoka roślina o wąskich liściach i drobnych kwiatach zebranych w kłos. Pochodzi z południowo-zachodniej Azji i Hiszpanii. Roślina ta jest jednym z ziół cenionych przez Ajurwedę (starożytną medycynę indyjską). Zarówno babka jajowata jak i len to rośliny uprawiane od wielu lat, znane i cenione już w starożytności.

Co czyni połączenie babki jajowatej z lnem tak wyjątkowym?

Nasiona i łupina nasienna babki jajowatej spożywane z odpowiednią ilością płynu wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego. Dzięki wysokiej zwartości błonnika poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie. Pomagają przy zaparciach zmiękczając konsystencję treści jelitowej. Zawartość śluzów, które powlekają złogi, ułatwia ich wydalenie. W biegunce, natomiast, nasiona absorbują nadmiar wody z masy jelitowej i przywracają jej naturalną konsystencję. Podobne działanie wykazują nasiona lnu, zapobiegają zaparciom i poprawiają pasaż jelitowy, dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz dzięki wydzielanemu po ugotowaniu lub zaparzeniu śluzowi.

Fitoestrogeny z lnu

Dodatkowo len bogaty jest w lignany należące do fitoestrogenów (hormony roślinne). Fitoestrogeny to grupa niesteroidowych związków pochodzenia roślinnego o budowie i funkcji podobnej do naturalnych estrogenów. Dzięki temu, że ich działanie jest zbliżone do działania żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, choć znacznie słabsze, fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy m. in. uderzenia gorąca, zimne poty, niepokój, nerwowość, zaburzenia snuSpożywanie lignanów wpływa także na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi.

Azjatki, których istotnym składnikiem diety jest soja, zawierająca właśnie fitoestrogeny nie odczuwają dolegliwości związanych z menopauzą w takim stopniu jak kobiety w Europie czy Ameryce, przechodzą ją znacznie łagodniej. Warunkiem skorzystania z rewelacyjnych właściwości obu roślin jest przyjmowanie ich w odpowiedniej ilości i z dużą ilością płynu. W przeciwnym razie może nam grozić efekt odwrotny do zaplanowanego – zaparcia.

Len a menopauza

Na rynku dostępne są produkty z lnem, które pomagają łagodzić objawy menopauzy. Zawierają one zmielone nasiona lnu zwyczajnego, łupinę nasienną babki jajowatej oraz nasiona babki jajowatej. Przeznaczone są dla dorosłych kobiet w okresie przed i okołomenopauzalnym. Zazwyczaj występują w formie proszku, który zamknięty jest w wygodnym opakowaniu, umożliwiającym wielkokrotne otwieranie i zamykanie, oraz zawiera praktyczną miarkę ułatwiającą dozowanie proszku. Produkty te są dostępny jest w aptekach i zielarniach.

Warto przeczytać

Dieta dr Dąbrowskiej – skuteczność i przeciwwskazania

Dieta dr Dąbrowskiej robi furorę wśród osób chcących odtruć organizm i zrzucić zbędne kilogramy. Jaka jest skuteczność tej diety? Czy każdy może ją stosować? Dowiedz…

Toksoplazmoza w ciąży – dlaczego warto się badać?

Toksoplazmoza w ciąży to choroba, która może negatywnie wpływać na zdrowie Twojego dziecka. Sprawdź, jak ją wykryć oraz jak przeciwdziałać zakażeniu w czasie ciąży. Co…

Owoc kaki – słodkie źródło witamin i manganu

Zastanawiasz się, jak jeść owoc kaki? A może zobaczyłaś w sklepie ten egzotyczny owoc i chcesz wiedzieć więcej na temat nad jego właściwości? Jeśli tak,…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675