cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa (WWC) – co musisz o niej wiedzieć?

Cholestaza ciążowa (WWC) to choroba, która dotyka jedynie kobiety spodziewające się dziecka. Co powinnaś wiedzieć o tych schorzeniu? Jak je leczyć?

Czym jest cholestaza ciążowa?

Cholestaza ciążowa to inaczej choroba polegająca na zastoju żółci w organizmie. W przypadku ciąży mówimy wówczas o cholestazie wewnątrzwątrobowej (WWC). Choroba ta powstaje z powodu burzy hormonalnej, jaką jest atakowana wątroba. Ponieważ nie jest w stanie sobie poradzić z taką ilością hormonów (najczęściej estrogenu i progesteronu) i ma trudności z wyprodukowaniem żółci w hepatocytach (komórkach wątrobowych). Sprawia to, iż gospodarka hormonalna i trawienna organizmu jest zaburzona. Choroba najczęściej występuje ok. 30. tygodnia ciąży. W Polsce dotyczy 4 procent ciężarnych, ale co ciekawe, w niektórych krajach odsetek ten wynosi aż 25%. Nie zmienia to faktu, iż wykrycie cholestazy jest niezwykle ważne dla przebiegu ciąży i porodu.

Swędzenie w ciąży? To może być cholestaza ciążowa

Jednym z pierwszych objawów choroby jest swędzenie, któremu nie towarzyszy żadna wysypka. Swędzenie pojawia się, ponieważ organizm, który nie jest w stanie wytworzyć lub transportować żółci wydziela w pocie sole kwasów żółciowych. To one są odpowiedzialne za swędzącą skórę, która dopada ciężarną. Najczęściej zaczyna się od wewnętrznej części dłoni oraz na podeszwach. Po jakimś czasie przechodzi na kończyny i tułów. Co wyjątkowo niekomfortowe, swędzenie z powodu cholestazy nasila się wieczorem i nocą. Sprawia to ogromne trudności ciężarnej w zasypianiu. Jeśli więc spodziewasz się dziecka, minął już 25. tydzień ciąży i cierpisz na uporczywe swędzenie, a nie dostrzegasz wysypki, to może być cholestaza ciążowa. Innymi jej objawami mogą być:

– zmęczenie,
– jaśniejsze stolce,
– spadek apetytu,
– żółtaczka,
– problemy z krzepliwością krwi wskutek niedoborów witaminy K,
– powiększenie wątroby,
– mogą również pojawić się wymioty i nudności.

Na cholestazę wskazują również podwyższone wyniki badań:

– kwasy żółciowe,
– AlAT (ALT),
– AspAT (AST),
– bilirubina,
– fosfataza alkaliczna (ALP).

Cholestaza ciążowa a poród

Chociaż choroby właściwie nie zagraża kobiecie, to jest niebezpieczna dla dziecka. Statystyki pokazują, iż niemal 40% ciąż z cholestazą ciążową kończy się przedwczesnym porodem (ok. 36 tygodnia). Z powodu niedoborów witaminy K może dojść do krwawień podczas samego porodu. Nie wyklucza to jednak przyjścia dziecka na świat siłami natury, aczkolwiek w niektórych wypadkach zalecane jest cesarskie cięcie. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, dlatego tak ważne jest monitorowanie ciężarnej podczas cholestazy. Warto również pamiętać, iż w przypadku ponownego zajścia w ciążę, ryzyko cholestazy jest nie tylko większe, ale i może ona wystąpić wcześniej.

Leczenie cholestazy ciążowej

Sama choroba nie jest dla kobiety niebezpieczna – jej objawy i przyczyny mijają w kilka tygodni po porodzie. W trakcie ciąży, aby zminimalizować ryzyko powikłań, powinnaś być pod stałym monitoringiem lekarskim. Powinnaś również dużo wypoczywać pod każdym możliwym względem. Warto również podczas cholestazy zmienić dietę. Zrezygnuj z potraw ciężkostrawnych, które mogą obciążać dodatkowo wątrobę – np. smażonych, z dodatkiem tłuszczów i tym podobne. Najlepiej jeść wówczas gotowane potrawy, w szczególności warzywa, z którymi wątroba poradzi sobie bez trudności. Warto, abyś odmówiła sobie w czasie choroby słodyczy i słodkich napojów. Samo leczenie polega jednak na minimalizowaniu objawów cholestazy – głównie świądu, który potrafi być nieznośny, zwłaszcza pod koniec ciąży. Podaje się również witaminę K, aby wyeliminować krwawienie podczas porodu. Jednocześnie od 34. tygodnia ciąży wykonuje się KTG (badanie serca dziecka) oraz USG.

Warto przeczytać

Olejki eteryczne – zastosowania i właściwości

Olejki eteryczne to esencja natury. Kiedy warto sięgnąć po olejki i jak je stosować? Sprawdź, które z nich pomogą na sen, a które na przeziębienie.…

Jak czytać skład kosmetyków?

Jak czytać skład kosmetyków, które są dostępne w drogeriach i aptekach? Świadomy konsument wie, co kupuje – po wskazówki zapraszamy do naszej Czytelni. Dlaczego warto…

Bruksizm – objawy i leczenie

Jeśli Twoje zęby z niewyjaśnionej przyczyny się ścierają i są coraz słabsze, to sprawdź, czy nie cierpisz na bruksizm. Więcej na temat tej choroby przeczytasz…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675