witamina k dla niemowląt

Dlaczego witamina K jest potrzebna noworodkom i dorosłym?

Miewasz okazyjne problemy z krzepnięciem krwi? Zastanawiasz się, dlaczego witamina K jest podawana noworodkom w pierwszych chwilach życia? A może chcesz wiedzieć, z jakich zdrowych źródeł czerpać witaminę K? O tym wszystkim w naszym dzisiejszym tekście.

Witamina K jak krzepka

Podstawową funkcją witaminy K w organizmie człowieka jest uczestnictwo w procesie krzepnięcia krwi. Witamina K wspomaga nasze ciało w produkcji protrombiny oraz trzech innych czynników krzepliwości krwi (VII, IX i X). Dlatego jej ewentualny niedobór negatywnie wpływa na zdolność do szybkiego gojenia ran. Z drugiej strony, witamina ta ma mały wpływ na leczenie hemofilii, która jest głównie wywołana niedoborem innych czynników krzepnięcia krwi. W niektórych jej postaciach poziom protrombiny jest prawidłowo. Niemniej, witamina K pozwala ograniczyć obfite krwawienie miesiączkowe oraz działa także przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Inną z jej właściwości jest przeciwdziałanie miażdżycy, groźnej choroby układu krwionośnego. Witamina K2 zapobiega w tym wypadku zwapnieniu naczyń krwionośnych, jednocześnie jest odpowiedzialna za odkładanie się wapnia w kościach. Pomaga więc w budowaniu układu kostnego.

Gdzie jest najwięcej witaminy K?

Witamina K, rozpuszczalna podobnie jak witaminy D czy E w tłuszczach, występuje głównie w trzech postaciach:

– K1 obecna w warzywach zielonych,
– K2 syntezowana w ramach cyklu witaminy K w układzie pokarmowym,
– K3 forma sztucznie stworzona przez medycynę.

Najbogatszym źródłem witaminy K są warzywa zielone. Wg przeprowadzonych badań, jej zawartość w danej roślinie jest proporcjonalna do ilości chlorofilu, dlatego najlepiej sięgać po szpinakjarmuż, brukselkę, sałatę, rzeżuchę i tym podobne smakołyki. Jeśli jednak wolisz owoce, to wybierz kiwi, awokado lub jeżyny. W zdecydowanie mniejszym stopniu witamina K występuje w nabiale oraz produktach mięsnych.

Witamina K a suplementacja noworodków

Nowo narodzone dziecko nie posiada jeszcze w pełni wykształconej flory bakteryjnej jelit, żeby móc tworzyć witaminę K. W związku z tym podaje się ją doustnie do 3 miesiąca życia, zwłaszcza tym dzieciom, które są karmione piersią i są w grupie ryzyka. Pierwsza dawka witaminy (domięśniowa) uzależniona jest od tego, czy do narodzin doszło w terminie, czy wcześniej – w takich wypadkach dostosowuje się ilość witaminy K do wagi dziecka. Brak suplementacji już od pierwszych chwil życia może w przyszłości spowodować krwawienie z powodu braku witaminy K, czyli VKDB, schorzenie wcześniej nazywane chorobą krwotoczną noworodka. Obecnie uważa się, iż suplementacja doustna nie zapobiega w 100% VKBD, zwłaszcza u dzieci z cholestazą (zastojem żółci). Witaminy K nie da się jednak w zasadzie przedawkować, powikłania związane z tym faktem są niezwykle rzadkie.

Skutki i przyczyny niedoboru u dorosłych

Brak witaminy K w organizmie dorosłego człowieka może spowodować długotrwała antybiotykoterapia oraz wszelkie choroby układu trawiennego – w szczególności jelit oraz wątroby. Niedobór witaminy może doprowadzić do, poza problemami z krzepnięciem krwi, osteoporozy, czyli łamliwych kości. Natomiast ewentualny nadmiar – również bardzo rzadki – może wywołać głównie problemy z układem krwionośnym – wzrost ciśnienia, rozpad krwinek czerwonych oraz bóle serca i niedokrwistość.

Dowiedz się więcej o prozdrowotnych właściwościach innych witamina rozpuszczalnych w tłuszczach:

1. Witamina E na młodą cerę, wzrok i płodność

2. Witamina A źródło zdrowia oraz młodości

3. Witamina D jak doskonała

Warto przeczytać

Kiedy możemy stosować probiotyki?

Probiotyki to inaczej specjalnie wyselekcjonowanie kultury bakterii lub drożdży, które zażywa się w celach medycznych. Kiedy jednak możemy to robić? Jak probiotyki wpływają na nasze…

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Dokucza Ci wyraźna wada wzroku? Okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są dla Ciebie komfortowe w codziennych sytuacjach. Twoją szansą na przywrócenie oczom pełnej sprawności…

Melatonina – sekret zdrowego snu

Melatonina jest składnikiem wielu popularnych leków bez recepty, które obiecują nam lepszy sen. Ile w tym prawdy? Jak melatonina wpływa na nasz sen i czy…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675