Odparzenia pieluszkowe wymagają naszej uwagi

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiegać?

Odparzenia pieluszkowe to jedna z najczęstszych reakcji skóry niemowlaka na niedostateczną pielęgnację. Jak zapobiec odparzeniom? Zapraszamy do lektury.

Odparzenia pieluszkowe – przyczyna powstawania

Jednym z podstawowych powodów, dla których małe dzieci są tak podatne na infekcje, jest fakt, iż ich skóra jest wyjątkowo cienka. Nie ma w pełni wytworzonych barier, które chronią ją przed bakteriami. A odparzenia pieluszkowe, jak sama nazwa wskazuje, powstają w trakcie noszenia przez niemowlaka pieluchy oraz niedostatecznej pielęgnacji. To właśnie wilgoć pochodząca z pieluchy, stykająca się z skórą, wpływa na namnażanie się bakterii i powstawanie pierwszych objawów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Do pieluszkowego zapalenia skóry, które jest następstwem odparzeń, doprowadzić może także długotrwała antybiotykoterapia czy biegunki a także zmiana składu kupki związana z rozszerzaniem diety. Drażnić skórę dziecka i powodować jej zaczerwienienie mogą również stosowane do pielęgnacji kosmetyki (chusteczki również) czy same alergeny w pieluchach. Większą skłonność do odparzeń mają dzieci cierpiące jednocześnie na atopowe zapalenie skóry.

Jak wygląda odparzenie pieluszkowe?

Pierwszym etapem odparzenia pieluszkowego jest rumień, czyli zaczerwienienie znaczącej powierzchni skóry, w tym wypadku będą to pośladki dziecka. Jeśli wówczas nie zauważysz tego i nie zareagujesz w porę, to może dojść do powstania pęcherzyków i krostek, z których sączy się płyn surowiczy. Jest to zwiastun zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, które mogą rozprzestrzenić się na pachwiny czy drogi moczowe. Ponadto dziecku towarzyszy pieczenie i swędzenie, może być z związku z tym bardziej marudne, niż zwykle. Jeśli jednak w porę dostrzeżesz zmiany na skórze swojej pociechy i zastosujesz podstawowe zalecenia, skończy się jedynie na zaczerwienieniu.

Zauważyłam zaczerwienienie na pośladkach dziecka. Co robić?

Odparzenia pieluszkowe zdarzają się nawet najbardziej zapobiegliwym mamom, dlatego nie wpadaj w panikę i nie wyrzucaj sobie, że dopuściłaś się jakiegoś zaniedbania. Z rumieniem jesteś w stanie sobie poradzić bez większych trudności. Ważne, aby w tym czasie przebierać dziecko z pieluszki jak najczęściej. Pozwoli to na częstsze wietrzenie pupy niemowlaka, co zapobiega występowaniu odparzenia czy zaostrzeniu zakażenia. Skóra dzięki temu może po prostu oddychać swobodnie. Sprawdź również, czy w ostatnim czasie nie zmieniłeś rodzaju pieluch lub kosmetyku, którym pielęgnujesz dziecko. Ma to znaczenie pod kątem alergicznym – być może któryś ze składników wpływa negatywnie na skórę Twojego maluszka.

Odparzenia pieluszkowe i jak sobie z nim radzić

Po ściągnięciu zużytej pieluchy dokładnie umyj skórę dziecka. Jeśli wilgotne chusteczki są zbyt drażniące, a w przypadku odparzenia pieluszkowego jest to bardzo prawdopodobne, użyj miękkiego ręcznika i wody. Aby osuszyć skórę niemowlaka, nie pocieraj ręcznikiem (może to pogorszyć sprawę), tylko go przykładaj delikatnie do ciała dziecka. Gdyby te podstawowe czynności nie pomagały, zaopatrz się w dobry krem przeciw odparzeniom. Dobre efekty przynosi również przeciwbakteryjna i wysuszająca maść cynkowa dla dzieci. Innym sposobem są kąpiele z dodatkiem mąki ziemniaczanej, która również działa wysuszająco na odparzenia. Nie zapominaj, aby pielucha nigdy nie była za mocno zapięta, co może przyspieszyć występowanie zaczerwienienia. Kiedy jednak nie potrafisz sobie z odparzeniami poradzić, udaj się do pediatry, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom skórnym. W bardzo rzadkich przypadkach pieluszkowe zapalenie skóry leczy się antybiotykami lub lekami przeciwhistaminowymi.

Warto przeczytać

Kiedy możemy stosować probiotyki?

Probiotyki to inaczej specjalnie wyselekcjonowanie kultury bakterii lub drożdży, które zażywa się w celach medycznych. Kiedy jednak możemy to robić? Jak probiotyki wpływają na nasze…

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Dokucza Ci wyraźna wada wzroku? Okulary czy soczewki kontaktowe nie zawsze są dla Ciebie komfortowe w codziennych sytuacjach. Twoją szansą na przywrócenie oczom pełnej sprawności…

Melatonina – sekret zdrowego snu

Melatonina jest składnikiem wielu popularnych leków bez recepty, które obiecują nam lepszy sen. Ile w tym prawdy? Jak melatonina wpływa na nasz sen i czy…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675