Chcesz jeść smacznie i nadal chudnąć? Dieta ketogeniczna to może być rozwiązanie dla Ciebie! Sprawdź, jakie zasady ma ten coraz popularniejszy sposób na odchudzanie.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Najprościej rzecz ujmując, dieta ketogeniczna ma na celu przestawienie organizmu z generowania energii poprzez węglowodany na “paliwo” z tłuszczów. Stąd najważniejszą zasadą diety keto jest bardzo niskie spożycie węglowodanów (lista produktów, których nie wolno jeść podczas tej diety znajduje się niżej) na rzecz głównie tłuszczów oraz białka. Tych pierwszych powinniśmy spożywać przynajmniej 70%, węglowodanów natomiast około 5%. Na czym jednak faktycznie dieta keto polega?

Aby zrozumieć jej działanie, musimy dowiedzieć się, skąd nasz organizm czerpie energię. Głównym “paliwem” dla mózgu czy mięśni jest glukoza, którą dostarczamy organizmowi wraz z węglowodanami. Za transport glukozy odpowiada insulina, jednak gdy glukozy jest za dużo w organizmie, prowadzi to do otyłości czy cukrzycy oraz swoistego uzależnienia od kolejnych dawek cukru. Dieta ketogenna ma za zadanie odzwyczaić organizm od glukozy i dostarcza mu minimalną dzienną dawkę. W konsekwencji prowadzi to do zjawiska ketozy. Czym jest ketoza? Jest to taki stan metaboliczny, w którym dochodzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych (tj. kwasu 3-hydroksymasłowego, kwas acetooctowego i acetonu) we krwi. A co to oznacza dla Twojego organizmu? Zaczyna on tworzyć energię z tłuszczów (a dokładnie z ciał ketonowych), w związku z czym dochodzi do jego spalania. Wg osób stosujących tą dietę i przeprowadzonych badań stan ketozy daje wiele pozytywnych skutków poza odchudzaniem, o czym poniżej.

Po co powstała dieta niskowęglowodanowa?

W tym miejscu warto wspomnieć, iż początkowo dietę ketogeniczną opracowano z zamiarem wsparcia leczenia między innymi padaczki. Uważa się, iż obecnie w 80% jest to skuteczny sposób na zminimalizowanie objawów tego schorzenia. Dieta ketogeniczna w padaczce sprawia, iż neurony nie są tak pobudzone tak, jak gdy są napędzane glukozą. W ten sposób napady padaczkowe występują znacznie rzadziej. Podobne pozytywne skutki dieta keto wykazuje w leczeniu Alzheimera oraz Parkinsona – zauważalnie łagodzi objawy wspomnianych chorób. Sugeruje się również, iż dieta keto pomaga podczas walki z nowotworami, jednak tu brakuje jednoznacznych, potwierdzających badań.

Zalety diety ketogenicznej

Ponadto, keto dieta niweluje uczucie głodu, co pomaga najpierw w zrzuceniu zbędnych kilogramów, a następnie w utrzymaniu pożądanej wagi. Dlatego tak wiele osób stosuje ją chcąc pozbyć się nieestetycznego tłuszczu. Nierzadko dieta niskowęglowodanowa jest również dobrym wstępem do okresowych postów (tzw. dieta IF). Jej niewątpliwym plusem jest to, iż zmusza nas do uważnego czytania etykiet kupowanych produktów, aby wykluczyć te zawierające węglowodany. Dzięki niższej podaży cukrów zyskuje nasz organizm. Wyrównuje się ciśnienie krwi oraz spada poziom złego cholesterolu i insuliny. Osoby stosujące dietę keto często wspominają o tak zwanym stanie euforycznym, który towarzyszy po kilku tygodniach od wprowadzenia zmian w swoim menu. Dobroczynny wpływ diety na układ nerwowy powoduje u osób zdrowych lepszą pracę mózgu, wyższą i dłuższą efektywność oraz rzadsze uczucie zmęczenia.

Co można jeść na diecie ketogennej?

“Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz” tak mówi naczelna zasada diety ketogenicznej, dlatego podstawowym jej składnikiem jest mięso każdego rodzaju, oczywiście przygotowane w możliwie zdrowy sposób, np. na oliwie. Tłuszcze możemy dostarczać również za pomocą np. niektórych orzechów (również w formie masła bez dodatku cukru), ryb i owoców morza, jak również oleju kokosowego. Aby nasz organizm zamiast włączenia ketozy nie rozpoczął poboru energii z białka, musimy mu je dostarczyć. Nie musimy sobie żałować jajek (byle nie ugotowanych na twardo!) czy niektórych rodzajów nabiału. Jednymi z najważniejszych warzyw w diecie keto są awokado, kapusta czy brukselka (warzywa zielone). Zwrócić należy uwagę na udział cukrów w danym warzywie, a przypadku owoców zaleca się znaczne ograniczenie (dopuszcza się np. owoce leśne).

W diecie keto rezygnujemy ze słodyczy (chyba, że znajdziemy odpowiedni zamiennik), alkoholu, warzyw strączkowych, skrobiowych (ziemniaki niestety odpadają!), niektórych owoców (np. bananów) oraz przede wszystkim produktów zbożowych (kasze, makarony, chleb, bułki i tym podobne) czy ryżu. W trakcie diety warto rozważyć suplementację sodu, oleju MCT, wapnia, kwasu omega-3 i witamin, a to z powodu niższej podaży warzyw.

Wartościowe preparaty w diecie ketogenicznej

Wartościowe preparaty w diecie ketogenicznej

Kwasy Omega 3
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty mineralne

Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania

Jednak nie wszyscy mogą czerpać z dobroczynnego wpływu diety niskowęglowodanowej. Z powodu wyższego obciążenia organizmu tłuszczami, diety ketogenicznego nie mogą stosować osoby z problemami z nerkami, wątrobą oraz tarczycą. Nim przejdziemy na nowy sposób odżywiania, warto zasięgnąć porady dietetyka i wykluczyć wszelkie “przeciw”. Drobnym minusem diety jest samopoczucie po odstawieniu glukozy. Możemy wówczas odczuwać zaparcia, osłabienie i tym podobne objawy.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl