Każda mama chce dla swojego maluszka jak najlepiej, dlatego nie dziwi przerażenie, kiedy pojawia się u niego wysoka gorączka. To jednak nie koniec świata! Już teraz poznaj sprawdzone sposoby na skuteczne obniżenie temperatury.

Skąd bierze się gorączka?

Wirusy i bakterie nieprzerwanie atakują odporność naszych maluchów, a gorączka jest naturalnym procesem zwalczania drobnoustrojów i stanów chorobowych. Patogeny nie radzą sobie zbyt długo w wysokiej temperaturze, co sprawia, że organizm sam potrafi sobie z nimi poradzić. Kiedy podwyższona temperatura utrzymuje się u dziecka przez dłuższy czas, musisz szybko i bezwzględnie reagować.

Gorączki nie możesz lekceważyć, dlatego działaj skutecznie zarówno naturalnie, jak i farmakologicznie. Jeśli naturalne sposoby nie przynoszą efektów, koniecznie musisz wybrać się do lekarza.

Zanim obniżysz temperaturę

Pamiętaj, że gorączka jest mechanizmem obronnym, dlatego na samym początku, kiedy przekracza ledwo 37 st. C – nie wpadaj w panikę. Otul malucha w bawełnianą kołderkę i połóż go w łóżeczku. Kontroluj temperaturę i pozwól dziecku się wypocić. Dbaj o dostarczanie wody do organizmu, by gorączka nie wywołała odwodnienia.

Najlepszym napojem podczas gorączki jest ciepła herbata z cytryną lub sokiem malinowym oraz napar z lipy. Nie dosładzaj napoju, ponieważ cukry są idealnym pożywieniem dla bakterii i wirusów, które zamiast słabnąć, coraz mocniej atakują organizm. Jednym z ulubionych napoi na wzmocnienie organizmu jest mleko z miodem, które maluchy uwielbiają.

Zadbaj o nawodnienie

Cofnij się do czasu, kiedy byłaś dzieckiem. Pamiętasz jak podczas gorączki babcia i mama przygotowywały Ci zimne okłady? To niezmiennie dobry sposób na ulgę dla malucha. Mokry, zimny ręcznik lub okłady z lodu (lód koniecznie owiń ściereczką, by nie odmrozić wrażliwej skóry maluszka), najlepiej położyć na czoło, łydki, kark i pachwiny dziecka. Taki zabieg szybko ochłodzi rozgrzany organizm i stopniowo będzie przywracać prawidłową temperaturę ciała Twojej pociechy.

Kolejnym sposobem są okłady z surowych ziemniaków i cebuli. Pokrojone warzywa powinnaś kłaść na czoło i stopy malucha, aby dzięki swoim właściwościom były w stanie „wyciągnąć” nieprzyjaciela z organizmu.               

Jak zwalczyć gorączkę u dziecka

Chłodne kąpiele

Kąpiele są jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania temperatury zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku maluszka temperatura wody nie może być niższa od temperatury ciała nawet o pół stopnia.

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci

Kiedy naturalne sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, musisz podać lekarstwo.  Przed przystąpieniem do działania upewnij się, czy zawiera ono ibuprofen lub paracetamol. Leki tego typu możesz znaleźć w każdej aptece zarówno w formie tabletek, jak i syropów dla dzieci. Zapoznaj się także z listą przeciwwskazań oraz sposobem dawkowania, dopiero później podaj lek maleństwu. Przeczytaj uważnie treść ulotki, bo w innym wypadku możesz poważnie zaszkodzić Twojemu dziecku!

Zdrowie malucha jest bardzo ważne, dlatego nie możesz lekceważyć żadnych zmian chorobowych. Naturalne sposoby na walkę z wirusami i sprawdzone leki to najlepsze rozwiązanie dla naszych dzieci.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl